Şimdi daha hafif

Şimdi daha hafif

Opel, yenilenen Astra ve Astra Sports Tourer modellerinin dünya tanıtımını 66'ncı Frankfurt Otomobil Fuarı'nda gerçekleştirecek.

Opel, yeni Astra ve yeni Astra Sports Tourer'in dünya tanıtımı 17-27 Eylül tarihlerinde kapılarını ziyarete açacak olan 66'ncı Frankfurt Otomobil Fuarı'nda gerçekleştirecek. 


Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik fuar öncesi yaptığı değerlendirmede "Yeni Astra, Opel'i ve kompakt sınıfı tamamen yeni bir boyuta taşıyor. İki yıl önce Frankfurt'ta Monza Concept'i sergilemiştik. Şimdi ise bünyesinde konseptin birçok öğesini barındıran tamamen yeni Astra neslini sunuyoruz. Yeni Astra çok daha verimli, çok daha hafif ve çok konforlu bir yapıya sahip. Bünyesinde barındırdığı teknolojik çözümlerle kompakt sınıfta çıtayı bir basamak daha yükseltiyor. IAA'yı ziyaret edin ve büyüleyici Astra Galaxy'nin dünyasını keşfedin" dedi.Yeni Opel Astra


Daha hafif, daha tutumlu ve daha konforlu yapısıyla kompakt sınıfa yeni standartlar getiren 11'inci nesil Opel Astra geliştirilirken, 2013 Frankfurt Otomobil Fuarında sergilenen Monza Concept rol model olarak alındı. Yeni Astra önceki nesil ile karşılaştırıldığında 200 kg daha hafif bir gövde ağırlığına sahip. Mühendisler bu sayede daha yüksek performans ve daha düşük yakıt tüketimi sağlamayı hedefliyor.


Yeni Astra'nın vaat etmiş olduğu sürüş deneyiminde motorlar çok önemli bir rol üstleniyor. Tamamen yeni motorlar 95 beygir ile 200 beygir arasında güç alternatifleri sunuyor. Küçük hacimli benzinli ve dizel motorlar sarsıntısız ve sessiz yapılarıyla yüksek verimlilik vaat ediyor. Tamamen yeni 1.4 ECOTEC direkt enjeksiyonlu turbo motor ise yeni Astra ile birlikte ilk kez kullanılacak. Hafif yapı prensibiyle üretilen dört silindirli alüminyum motor 125 beygir veya 150 beygir olmak üzere iki farklı güç alternatifine sahip. 245 Nm'ye varan yüksek tork, fabrika verilerine göre 4,9 lt/100 km'lik ortalama tüketim ve 114 gr/km CO2 egzoz gazı salınım değeri tutumlu ve çevreci bir yapı sunuyor.


Bir alt basamakta yer alan 3 silindirli 1.0 ECOTEC direkt enjeksiyonlu turbo motor 105 beygir gücüyle tüketimi 4,2 lt/100 km ve CO2 değerini ise 96 gr/km'ye kadar düşürüyor. 95 beygir, 110 beygir ve 136 beygir olmak üzere üç farklı güç alternatifine sahip 1.6 CDTI motor ise altı vitesli manuel şanzımanla 3,4 lt/100 km tüketim ve 90 gr/km egzoz gazı emisyon değeriyle tutumlu ve çevreci bir yapı sergiliyor. Yeni Astra ile ilk kez kullanım bulan bir diğer motor ise yeni 1.6 ECOTEC direkt enjeksiyonlu turbo motor. 200 beygir güç ve overboost anında 300 Nm tork üreten motor iddialı performans değerlerinin habercisi niteliğinde.


Çift ızgara ve farlarla bütünleşen krom ön panjur kadar bölünmüş C sütunu da akıcı ve dinamik bir görünümü beraberinde getiren detaylar. 4,37 metre uzunluğu ile önceki nesilden 5 cm kadar daha kısa ve 1,48 metre yüksekliği ile önceki nesilden 2,5 cm daha alçak olan yeni Astra aerodinamik iyileştirmelerin de etkisiyle 0,285'lik rüzgar sürtünme katsayısıyla oldukça iddialı bir değere imza atıyor.Azalan dış boyut artan iç hacim


Arka koltuk yolcuları 35 mm daha fazla ayak mesafesinin keyfini sürerken kokpitteki düğmelerin sayısı azaltılıp bu fonksiyonlar dokunmatik ekrana taşınmış. Böylece kullanıcı dostu ve ergonomik bir kokpit elde edilmiş. Ödüllü bilgi ve eğlence sistemi IntelliLink, sürücünün rahat görebilmesi ve erişim sağlayabilmesi için orta konsolun ortasına konumlandırılmış.


Yeni Astra aynı zamanda bir dizi teknolojik ekipmanla sürücü ve beraberinde yolcuların konfor ve güvenliğine katkı sağlıyor. Yeni Astra ile ilk kez kullanıma sunulan IntelliLink bilgi ve eğlence sistemi Apple CarPlay ve Android Auto entegrasyonu ile akıllı cep telefonu senkronizasyonuna imkan verirken, akıllı IntelliLux LED® Matrix far teknolojisi ise sürüş koşuluna göre uzun far kullanımını otomatik ayarlayarak sürüş güvenliğine yardımcı oluyor. Bunun dışında yeni nesil Opel-Eye ön kamera ile çalışan; Trafik İşareti Tanıma, Şerit Takip ve Önden Çarpışma Uyarısı gibi birçok yenilikçi sürüş destek sistemi ise sürüş güvenliğini sağlamada sürücüye yardımcı oluyor. Yeni nesil AGR (Daha Sağlıklı Sırt Kampanyası) sertifikalı ergonomik koltuklar ayarlı yan destekleri, masaj ve hafıza özelliği kadar havalandırma özelliği ile de sürüş konforunu arttırıyor.


Yeni Astra Sports Tourer


Opel, ikinci dünya lansmanı olarak IAA'da yeni Opel Astra Sports Tourer'i sergileyecek. Hatchback gövde tipiyle aynı teknik yapıyı ve teknolojileri paylaşan station wagon gövde tipi de önceki nesil ile kıyaslandığında 200 kg daha hafif bir gövdeye sahip. Ön koltuklar 22 milimetre daha fazla baş mesafesinin, arka koltuk yolcuları ise 28 mm daha fazla diz mesafesinin keyfini sürerken, bagaj kapasitesi artarak 1630 litreye ulaştı.


Kompakt station wagon yeni nesille birlikte yeni teknolojileri de kullanıma sunuyor. Bunlardan biri elektrik kumandalı otomatik bagaj kapağı. 'Anahtarsız Giriş' özelliği ile bağlantılı olarak kullanıcı ellerini kullanmadan arka tamponun altına hafif bir tekme atarak bagaj kapağının otomatik olarak açılmasını sağlayabiliyor. Bagaj kapağını kapatmak için ise ikinci bir tekme yeterli oluyor. Güvenlikten hiçbir zaman taviz vermeyen Opel mühendisleri sistemi olası bir acil durumda duracak şekilde sensörlerle desteklemiş. Fonksiyonelliği daha da arttırmak için opsiyonel olarak 40/20/40 oranında katlanan arka koltuklar devreye giriyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS