Yeni motorlarla yüzde 10 tasarruf

Yeni motorlarla yüzde 10 tasarruf

Yeni motorlarla yüzde 10 tasarruf

Renault Trucks, yakıt tüketimi ve CO2 emisyonlarını daha da düşürmek üzere T, T High, C ve K serilerini yeni DE11 ve DE13 motorlarla donatma kararı aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Renault Trucks, 2021 yılında T, T High, C ve K serilerinde tasarım, sürüş konforu ve kabin içi konfor açısından büyük değişiklikler yapmıştı. Şimdi ise yeni teknolojilerin ve özel hizmetlerin entegrasyonu ile birleştiğinde önceki nesil Renault Trucks motorlarına kıyasla %10'a kadar yakıt tasarrufu sağlayan yeni 11 ve 13 litre Euro VI Step E, DE11 ve DE13 motorların sunulmasıyla bu evrimi sürdürüyor. Renault Trucks'ın yeni nesil Euro VI Step E motorları DE11 ve DE13, yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltan yeni teknolojiler ile donatılıyor. DE11 ve DE13 motorları, daha iyi yanma performansı için patentli Dalga Piston teknolojisine sahip. Bu çözüm, alevleri yanma odasının içine yeniden yönlendirerek mevcut oksijenin kullanımını optimize ediyor ve böylece yanmayı iyileştiriyor. Motorlar ayrıca, yeni yanma performansına uyarlanan, yüksek hassasiyetli yeni enjektörlerle donatılıyor.

Turbo Compound teknolojisi

Optimum performans için Renault Trucks T, T High ve C modelleri, manevra kabiliyetinden veya ticari hızdan ödün vermeden önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlayan Turbo Compound teknolojisine sahip DE13 TC motor ile opsiyonel olarak donatılabiliyor.Turbo şarjın aşağı akışına yerleştirilmiş ek bir türbin, egzoz gazlarında kalan enerjiyi mekanik enerjiye dönüştürüyor ve bunu ek motor torku şeklinde krank miline iletiyor. Bu nedenle Turbo Compound, daha düşük motor hızlarında, daha yüksek tork seviyelerine ulaşılmasını sağlıyor. Otoyolda, hız sabitleyici altında ve yokuş yukarı sürüşlerde vites küçültmeye gerek kalmadan sabit bir hız korunabiliyor.

Yeni bir şanzıman

Araçlar, daha sarsıntısız ve daha hızlı vites geçişleri için yeni bir hesaplayıcı, yeni kontrol yazılımı ve yeni bir debriyaj pedalı kumandası içeren yeni nesil Optidriver şanzıman donanımına sahip.Daha fazla yakıt tasarrufu için Renault Trucks, manevra kabiliyetini azaltmadan en iyi motor verimliliğiyle bölgede geçirilen süreyi en üst düzeye çıkaran Akıllı Tork Kontrolü çözümünü tercih ediyor.