E-Gameshow'a sayılı günler kaldı

A A

30.05.2016 - 12:54 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Türkiye'de en yüksek katılım gören oyun yazılım ve donanım fuarı e-gameshow, uluslararası nitelik kazanma hedefiyle bu yıl sektördeki yerli ve yabancı aktörlerle oyunseverleri buluşturacak.

E-Gameshow'a sayılı günler kaldı

E-gameshow'a, geçen yıl olduğu gibi Ankara ev sahipliği yapacak. Fuar, "Yaşamın Sırrı Oyunda Gizli" temasıyla Ankara Ticaret Odası (ATO) Congressium'da 2-5 Haziran'da gerçekleştirilecek.

Ev sahipliği seçiminde Ankara'nın oyun sektöründeki ağırlığı belirleyici oldu. Türkiye’nin oyun üretim merkezi olan Ankara’da, 5 teknokentte oyun üreten firmalar bulunuyor. Ayrıca evde oyun üretenlerin büyük bölümü de Ankara’da yer alıyor. Nüfusunun önemli bir bölümünü öğrencilerin oluşturduğu Ankara, sektörün hedefinde yer alması gereken önemli bir oyun pazarını niteliği taşıyor.

Fuara, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Ankara Sanayi Odası, Ankara Kalkınma Ajansı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, HAVELSAN, Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği, ODTÜ ve Hacettepe Teknokent, Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi, Türkiye Bilişim Derneği destek veriyor.

İzinsiz İHA uçurmanın cezası 12 bin lira

Fuarda, katılımcı ve ziyaretçilere, çeşitli turnuva, yarışma, konferans, panel, seminer ve etkinliklerden oluşan zengin bir içerik sunulacak. Dünyadan ve Türkiye’den oyun sektörünün en önemli şirketleri, oyun üreticileri, dağıtıcılar ve oyunseverler e-gameshow’da buluşacak.

Türkiye'de en yüksek katılım gören oyun yazılım ve donanım fuarı e-gameshow'a bu yıl katılan yabancı firma sayısının artması ve gelecek yıl uluslararası bir nitelik kazanması amaçlanıyor.

Kahramanlar yarışacak

Fuarın en renkli etkinliklerinden birini Cosplay Yarışması oluşturuyor. Katılımcılar, kendi yaptıkları kostüm ve aksesuarlarla oyun karakterlerine bürünecek. Yarışmacılar ortaya koyacakları performanslarla uluslararası jüriyi etkilemeye çalışacak.

Oyunseverleri favori oyun kahramanlarına dönüştüren Red Bull Shape Shifters da fuara renk katacak.

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin oluşturduğu takımlar ise HacKIDhon'da (Çocuklar Arası Açık Kaynak Kod Maratonu) hünerlerini sergileyecek. Takımlar, en iyi akıllı cihazın elektronik tasarımını ve kodlamasını geliştirmek için çaba harcayacak.

Dijital Oyun Konsolları Müzesi'nin nostalji sergisinde oyunun tarihinde zaman yolculuğu yapılabilecek.

Türksat Planetaryum'unda ise gökyüzünde ve gök cisimleri arasında uzayda keşfe çıkılabilecek.

Simülasyon ve Oyun Teknolojileri Konferansı kapsamında, alanında önde gelen isimler Oyun Geliştirmede Yeni Teknikler, Sanal Gerçeklik, Oyun Yayıncılığı, Oyun Tekniklerinin Eğitimde Kullanımı, Simülasyon ve Oyunlar, Mobil Oyunların Gelişimi konularında sunumlar yapılacak.

Fuar boyunca ayrıca birçok alan etkinliği gerçekleştirilecek.