2017 LYS puan hesaplama nasıl yapılır?

  1. ÜniversiteRehberim
2017 LYS puan hesaplama nasıl yapılır?
2017 LYS puan hesaplama nasıl yapılır?

2017 LYS puanı üzerinden hesaplama, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin yayınlayacağı sınav soruları üzerinden yapılan sistemdir. LYS sınavları olarak; Matematik, Fen Bilimleri, Edebiyat-Coğrafya, Sosyal Bilimler ve Yabancı dil üzerinden yapılan puan hesaplamada, sınav sorusu içerisinde doğru ve yanlışların tespit edilmesi olarak yapılmaktadır.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin 2010 yılından beri yaptığı Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), 2017 yılında, 10 Haziran 2017 tarihinde başlıyor, 18 Haziran 2017 tarihinde sona eriyor. Haziran ayları içerisinde yapılan sınavların her sene tarihleri, eğitim-öğretim yılı takvimi üzerinden belirlenmektedir. Sınavlar Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda ve üniversitelerde yapılmaktadır. Adayın LYS sınavlarına girebilmesi için kurumun bağladığı şart, YGS sınavlarında baraj puanını (baraj puanı 180) geçmesidir.

Bu sene adaylar 5 sınava girecektir: Matematik, Fen Bilimleri, Edebiyat-Coğrafya, Sosyal Bilimler ve Yabancı dil. Adaylar isterlerse tüm sınavlara girebilme hakkına sahiptir.

LYS-3: Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya) Tarihi, Saati ve Süresi: 18 Haziran 2017 (Pazar), 10.00, 120 dakika

Yeni sınav sistemi

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin 2017 yılında uyguladığı yeni sınav sistemi; kısa cevaplı sorular ve açık uçlu sorulardır. 2017 yılı içerisinde 11 Haziran’da yapılacak Matematik sınavında 80 soru sorulacaktır. 80 sorudan 3 soru kısa cevaplı soru olacaktır. 17 Haziran’da yapılacak olan FEN BİLİMLERİ sınavında toplam 30 soru sorulacaktır. 30 sorudan sadece bir tane kısa cevaplı soru olacaktır. 18 Haziran’da yapılacak olan Edebiyat Coğrafya sınavında toplam 80 soru sorulacaktır. Türk Dili ve Edebiyatlı sınavında 2, Coğrafyadan 1 tane kısa cevaplı soru olacaktır. 10 Haziran’da yapılacak olan Sosyal Bilimler Sınavında ise Tarih ve Coğrafyadan 1, Felsefe Grubu ile Din Kültürü Ahlak Bilgisi sorularında 1 tane sorulacaktır. 17 Haziran’da yapılacak Yabancı Dil Sınavında ise toplam 3 kısa cevaplı soru sorulacaktır.

ÖSYM BAŞKANI YENİ SINAV SİSTEMİNİ ANLATTI

Not: Kısa cevaplı ve açıl uçlu sorularda “dört yanlış bir doğruyu götürme” sistemi uygulanmayacaktır. Puan hesaplama yapılırken bu ayrıntı dikkat edilmelidir. Yeni formatta sadece “doğru sorular” baz alınacaktır. Diğer soru çeşitlerinde dört yanlış bir doğruyu götürme sistemi uygulanacaktır.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS