{$ day.Temps.HighTemp $} °

Ağlamak orucu bozar mı? Diyanet ne diyor? Ağlayınca oruç bozulur mu?

Ağlamak orucu bozar mı? Diyanet ne diyor? Ağlayınca oruç bozulur mu?

Ramazan ayı içerisinde çeşitli nedenle ağlayan kişiler oruçlu oldukları esnada ağlamanın oruca olan etkisini araştırmayı sürdürüyor. Peki, Diyanet’e göre ağlayınca oruç bozulur mu? Oruçluyken ağlamak orucu bozar mı?

Ramazan ayında oruç tutan Müslümanlar oruçlu oldukları esnada çeşitli sebeplerle ağlayabiliyorlar. Bu ağlama durumu içerisinde akan gözyaşı ise kafalarda soru işaretine neden oluyor. Peki, ağlamak orucu bozar mı?

AĞLAMAK ORUCU BOZAR MI?

Bir kişi oruç tutarken ağlarsa bu durum orucun bozulmasına neden olmaz. Orucun bozulması, bir şey yenilmesi ya da içilmesi, cinsel birliktelik yaşanması durumları ile meydana gelmektedir. Bu sebeple oruç tutan kişilerin bu gibi durumlara dikkat etmesi oldukça önemlidir.

Balgam ve tükürük yutmak orucu bozuyor mu?

Kişilerin ağlaması durumunda orucun bozulması gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü ağlama esnasında dışarıdan ağza ya da burna su alınması gibi bir durum olmamaktadır. Bu nedenle ağlayan kişilerin orucu bozulmadığı için oruç tutmaya devam edebilirler.

ORUÇLUYKEN AĞLANIRSA ORUÇ BOZULUR MU?

İnsanlar oruç tutarken kendilerini daha stresli ya da daha duygusal hissedebilirler. Bu sebeple de ağlama gibi problemler yaşanabilmektedir. Ağlama esnasında kişiler çok fazla yutkunur. Bunun yanında burun çekme de fazlaca olmaktadır. Bu sebeple kişiler ağlamanın orucu bozup bozmadığını merak etmektedir.

Oruçluyken ağlamak, kişilerin orucunun bozulmasına neden olmamaktadır. Bir şey yemek içmek ya da biri ile cinsel münasebette bulunmak orucun bozulmasına neden olabilir. Ancak onun dışında ağlama gibi bir durumda orucun bozulması gibi bir durum söz konusu değildir. Kişiler oruçlarını tutmaya devam edebilirler.

Kusmak orucu bozar mı, kusunca oruç buluyor mu?

Oruçluyken ağlama esnasında vücuda dışarıdan bir sıvı girişi olmaz. Bu nedenle oruç halinde kişilerin orucu bozulmamaktadır. Diyanet de bu durum ile alakalı olarak ağlamanın orucu bozmadığını söylemiştir. Kişiler oruçluyken kendilerini tutamayarak ağlayabilir. Ağlamak normal bir durumdur. Bu sebeple orucu bozma gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü bu durumda kişiler vücutlarına yiyecek ya da içecek bir şey almazlar.

Unutarak yemek orucu bozar mı?

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS