A'la Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: A'la Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

A'la Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: A'la Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Beşinci ayette geçen ‘A’la’ kelimesi sureye adını vermiştir. Sure Kuran’da 87. sırada yer alan suredir. Sure Mekke’de nazil olmuştur. Surenin tamamı 19 ayetten oluşmaktadır. Mekke’nin ilk dönemlerinde nazil olduğu surenin konusundan anlaşılmaktadır.

Surenin 6. ayetinden anlaşıldığına göre Rasulullah aleyhisselam vahyin ilk zamanlarında bazı kelimeleri unutmamak için tekrar yaptığı anlaşılmaktadır. Bu ayette ‘tekrara gerek olmadığı ve ayetleri Allah-u Teala’nın hatırlatacağı’ buyrulmaktadır. Bu ayetle paralel olan Taha/114 ve Kıyame/16-19’uncu ayetler de aynı konuları ihtiva eder.

 A'la Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu ve Anlamı

A’la suresinin üç ana konusu mevcuttur. Birinci konu tevhid, ikinci konu Rasulullah aleyhisselam’ın eğitimi ve üçüncü konu ise ahiret konusudur. Birinci konuda tevhidi talimat vardır ve Allah-u Teala’ya müşriklerin vasfettiği isim ve sıfatları yakıştırmasının yanlış olduğu vurgulanmaktadır. Allah’a (cc) yanlış isimlerin izafe edilmesi yüzyıllar boyu yapılan hatalardan biridir. Allah’ı en güzel isimlerle vasfedilmesi ve Allah-u Teala’nın Kuran’da belirttiği isimleri ile zikredilmesi emredilmektedir. Rabbimiz Surenin ilk kısmında 'kainatta tek güç sahibinin Allah'a olduğunu ve her şeyi yaratanın Allah olduğunu' buyurmaktadır. Kelime-i Şehadetin genel konuları ilk bölümde yer almaktadır. 

A'la Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir ve Diyanet Meali Dinle)

Rabbimizi kainatı belli bir ölçüye göre yaratmıştır ve kainattaki her şeyi o yaratmıştır. İlkbaharı ve sonbaharı Allah-u Teala yaratmıştır ve hiç bir yaratılmışın bu düzeni değiştirmeye gücü yetmeyecektir.

Rasulullah aleyhisselam’ın ayetleri ezberleme ile ilgili eğitimi söz konusudur. Altıncı ayette ‘ayetleri ezberlemek için herhangi bir çaba göstermesine gerek olmadığı ve bu işin Allah-u Teala tarafından gerçekleştirileceği’ buyrulmaktadır. Allah-u Teala istediği ayeti unutturacağı, istediği ayeti hatırlatacağı anlatılmaktadır. Ayrıca Nebi aleyhisselam’ın görevinin sadece tebliğ olduğu buyrulmaktadır.

Son bölümde ise ahiret konusu anlatılmaktadır. Kurtuluş ancak akidesinde, amelinde ve ahlakında salih olanlaradır. Allah’ı tesbih edip namaz kılanların kurtulacağı, dünyaya düşkün olan ve şirk içerisinde yüzen Müşriklerin ise helak olacağı buyrulmaktadır. Bu dünyanın fani olduğu, ahiretin baki olduğu surenin son kısmında anlatılmaktadır. Ahiret inancı ile ilgili son bölümde ölümden sonra dirilmenin kesinlikle gerçekleşeceği buyrulmaktadır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS