Araf Suresi Türkçe, Arapça Anlamı Ve Okunuşu: Araf Duası Faydaları Ve Faziletleri (Tefsiri Ve Diyanet Meali Dinle)

Araf Suresi Türkçe, Arapça Anlamı Ve Okunuşu: Araf Duası Faydaları Ve Faziletleri (Tefsiri Ve Diyanet Meali Dinle)

Surelerin her biri Kuran'ı Kerim'de yer almaktadır. Sure aynı zamanda ayetlerden bir araya gelen cümle gruplarıdır. Her sure Allah tarafından insanlara gönderilmiştir. Peygamber aracılığı ile de tebliğ edilmiştir. Araf suresi de Kuran'ı Kerim'de yer alan ve ayetlerden bir araya gelen surelerden birisini teşkil eder.

Araf Suresi Türkçe, Arapça Anlamı

Araf suresi her sure gibi Kuran'ı Kerim'de yer alan bir sure olmaktadır. Araf suresi ayetlerden meydana gelen bir cümle grubudur. Bunun yanı sıra bu surenin her surenin olduğu gibi bir anlamı bulunmaktadır. Araf suresi bunların yanı sıra Kuran'ı Kerim'de yer alan en uzun surelerden birisi olmaktadır. Bu da ayrı bir özelliğidir. Surenin anlamı insanlara daha çok vahiy önemini vurgulamaktadır. Yer yer vahyin ne kadar önemli bir unsur olduğunu, insanlık için ne kadar gerekli olduğunu insanlara anlatmaya çalışmaktadır. Surenin ana teması bu şekilde olmaktadır.

Araf Suresi Okunuşu

Her sure gibi Araf suresinin de kendisine has bir okunuşu bulunmaktadır. Bu okunuş Arapça bilmeyen insanların bu sureleri rahat bir şekilde okuyabilmesi için önem arz eden okunuşlar olmaktadır. Araf suresi en uzun surelerden birisidir. En baş tarafta bulunan kısımlarının okunuşu şu şekildedir:

● Elif lam mim sad

● Kitabün ünzile ileyke fe la yekün fı sadrike haracüm minhü li tünzira bihı ve zikra lil mü'minın

● İttebiu ma ünzile ileyküm mir rabbiküm ve la tettebiu min dunihı evliya' kalılem ma tezekkerun

● Ve kem min karyetin ehleknaha fe caeha be'süna beyaten ev hüm kailun

● Fe ma kane da'vahüm iz caehüm be'süna illa en kalu inna künna zalimın

● Fe le nes'elennellezıne ürsile ileyhim ve le nes'elennel murselın

● Fe le nekussanne aleyhim bi ılmiv ve ma künna ğaibın

● Vel veznü yevmeizinil hakk fe men sekulet mevazınühu fe ülaike hümül müflihun

● Ve men haffet mevazınühu fe ülaikellezıne hasiru enfüsehüm bima kanu bi ayatina yazlimun

● Ve le kad mekkennaküm fil erdı ve cealna leküm fıha meayiş kalılem ma teşkürın

Araf Duası Faydaları ve Faziletleri (Tefsiri Ve Diyanet Meali Dinle)

Her surenin kendisine has insanlara karşı bazı faydaları bulunmaktadır. Bu faydalar çok çeşitli olmaktadır. Bunların yanı sıra surelerin faziletleri de bulunur. Araf suresinin de hem insanlara bazı faydası hem de bazı faziletleri bulunmaktadır. Araf suresi en temel faydası ve fazileti olarak insanlara mutluluk getiren bir sure olmaktadır. Bu sure mutluluğun her anlamda ana kaynağı gibi bir rol üstlenmektedir. Bu sure ne kadar çok okunursa insanın iç mutluluğu ve bunun yanı sıra da dış mutluluğu o aranda artacaktır. İnsanları iyileştirici bir etkiye sahiptir. Ruhsal olarak insanlara iyi gelen, o sıkıntılı, boğuk halden kurtaran bir sure görevi görmektedir.

Araf Suresi Konusu

Araf suresinin de kendisine has temel aldığı bir konusu bulunmaktadır. Bu konu tek bir tema üzerinde yoğunlaşmış olan bir konu olmaktadır. Ana teması genel anlamda vahyin önemi üzerine olmaktadır. Araf suresi vahyin bu dünya için ve Ahiret için ne kadar önemli olduğunu ve aynı zamanda ne kadar gerekli olduğunu vurgulayan bir sure olmaktadır.

Araf Suresi Kaç Ayetten Oluşur?

Her sure gibi Araf suresi de belli bir sayıda ayetten meydana gelmektedir. Araf suresi bunun yanı sıra Kuran'ı Kerim'de yer alan en uzun surelerden birisini teşkil etmektedir. Bu sure tam olarak 203 tane ayetten bir araya gelmiş olan bir suredir. İnsanların sürekli olarak okuması gereken sureler arasında bulunur.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS