Arife günü ne zaman? 2019 Ramazan Bayramı arife günü tatil mi?

Arife günü ne zaman? 2019 Ramazan Bayramı arife günü tatil mi?

Arife günü, Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla Türkiye ve İslam dünyasının genelinde en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. Arife günü yani Ramazan bitiminin ne zaman olduğu ve tatil olup olmadığı en çok araştırılanlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Yine bununla birlikte arifr gününde yapılacak ibadetlerde merakla araştırılıyor. İşte detaylar…

2019 yılı Ramazan Ayı’nın son günlerinin gelmesiyle birlikte arife gününün tarihi de en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. Konuyla ilgili merak edilenlerin başında ise “Arife günü tatil mi?” ve “Arife günü ibadetleri nelerdir?” sorularının cevabı var. 2019  Ramazan Bayramı arife günüyle ilgili detaylar sizler için derledik. İşte tüm merak edilenler…

ARİFE GÜNÜ NE ZAMAN?

Arife günü bayramın bir önceki günüdür. Yani hicri takvime göre 29 Ramazan bu yıl arife günüdür. 1 Şevval ise Ramazan Bayramı’nın birinci günüdür. Bu yıl 29 Ramazan, 3 Haziran Pazartesi gününe denk geliyor. Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan karar sonrası 2019 arife günü resmi tatil ilan edildi. Özel sektörde ise arife günü yarım gün tatil olacak.

ARİFE GÜNÜ YAPILMASI ÖNERİLEN İBADETLER

* Kur'ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

* Üzerinde namaz borcu olanlarin nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.

* Peygamber Efendimiz (sas)'e salât ü selâmlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

* Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

* Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

* Mü'minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

* Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

* Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS