Cuma namazı saat kaçta? (Bursa cuma namazı vakti Diyanet)

Cuma namazı saat kaçta? (Bursa cuma namazı vakti Diyanet)

Bursa cuma namazı saati 10 Mayıs 2019 Cuma günü il genelinde namaza katılacak kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Diyanet namaz vakitleri sayfasında yer alan bilgilerde Bursa cuma namazının saat kaçta kılınacağı yerini almıştı. Peki, bugün Bursa’da cuma ezanı saati kaç?

Bursa cuma namazı vakti bugün camilere akın edecek binlerce kişi tarafından araştırılmaya devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen namaz vakitleri sayfasında yer alan bilgilere göre bugün il genelinde cuma namazı saat 13:05’te kılınacak.


Diğer illerdeki Cuma namazı saatini ise cnnturk.com’un Ramazan imsakiyesi sayfasından dilediğiniz ili seçerek sorgulayabilirsiniz. Aynı sayfa üzerinden yine o ile ait iftar ve imsak vakitlerini de öğrenebilirsiniz.


CUMA NAMAZI SAATİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ…


CUMA NAMAZI KAÇ KİŞİTLE KILINIR?


Cuma namazının sahih olması için cemaatin şart olduğu konusunda bütün bilginler ittifak etmekle birlikte, gerekli görülen asgari sayının kaç olduğu hususunda farklı görüşler belirtmişlerdir.
Cuma namazının kılınabilmesi için, İmam Ebû Hanîfe ve İmam Muhammed’e göre, imamın dışında en az üç, Ebû Yusuf’a göre ise, iki kişinin bulunması gerekir (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 58). Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre, en az kırk kişi bulunmalıdır (Nevevî, el-Mecmû’, IV, 487; İbn Kudâme, el-Muğnî, III, 202-203). Mâlikî mezhebine göre ise on iki kişinin bulunması şarttır (Haraşî, Şerhu Muhtasar, II, 76-77).


Hz. Peygamberin (s.a.s.) Medine’ye hicretinden önce Nakîu’l-Hadamat’ta kılınan cuma namazında kırk kişi hazır bulunmuştu (İbn Mâce, İkâmetu’s-Salât, 78). Ancak daha az kişi ile cuma namazı kılındığı da bilinmektedir. Nitekim Hz. Peygamberin (s.a.s.) emri ile Mus’ab b. Umeyr Medine’de 12 kişiye cuma namazını kıldırmıştır (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).
Resûlullah (s.a.s.), cuma namazını kıldırırken, ticaret kervanının geldiğini haber alan cemaatten on iki kişi dışında hepsinin dışarı çıktığı rivayeti de sahih hadis kaynaklarında yer almaktadır.(Buhârî, Cumua, 38). Öte yandan Hz. Peygamber (s.a.s.), bir yerleşim biriminde sadece dört kişi bulunsa bile, cuma namazının farz olduğunu bildirmiştir (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).


Görüldüğü üzere Hz. Peygamberden (s.a.s.) gelen rivayetler, biri imam olmak üzere en az dört kişinin bulunduğu yerde cuma namazının kılınabileceğini göstermektedir. Bu da cuma namazının kılınabilmesi için gerekli kişi sayısının alt sınırını belirler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS