Hamile olanlar oruç tutabilir mi, Diyanet ne diyor, gebelikte oruç tutulur mu?

Hamile olanlar oruç tutabilir mi, Diyanet ne diyor, gebelikte oruç tutulur mu? © Shutterstock

Gebelik dönemi Ramazan ayına rastlayan kişiler “hamile kadınlar oruç tutabilir mi?” sorusuna yanıt arıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı sıkça sorulan sorular sayfasında bu soruya ilişkin yanıtını paylaştı. Peki, gebelikte oruç tutmanın hükmü nedir?

Hamilelik döneminde oruç tutulup tutulamayacağı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yanıtlandı. Ramazan ayında gebelik dönemi içerisinde olan kişilerin merak ettiği konu ile ilgili Diyanet’in yanıtı şöyle…


Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik veya çocuk emzirmektir. Gebe veya emzikli olan kadınlar, kendilerine yahut çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları hâlinde oruç tutmayabilirler. Bunlar bir yönüyle hasta hükmünde oldukları gibi, onlara bu ruhsatı tanıyan hadisler de bulunmaktadır. (Nesâî, Sıyâm, 51, 62; İbn Mâce, Sıyâm, 12)


Kendisi dayanabilecek ve çocuk da etkilenmeyecek ise gebe ve çocuk emziren kadın oruç tutabilir. Bu konuda alanında uzman bir hekime danışılması uygun olur. Hamilelik ve çocuk emzirme gibi meşru sebeplerle oruç tutamayan kadınlar, tutamadıkları bu oruçlarını şartların elverişli olduğu başka zamanlarda kaza ederler. (Merğînânî, el-Hidâye, II, 269)

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS