Hadid Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Hadid Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Hadid Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Hadid Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Hadid Suresi, İslam dünyası için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Mushaf sıralamasında 57. sırada yer alan sure 29 ayetten oluşmaktadır. Medine zamanlarında indirilen sure, adını il ayette paylaşılan “hadid” kelimesinden almıştır. Öfkeli, demir ve kızgın anlamında kullanılan bir kelimedir. Zilzal Suresi'nden sonra ve Muhammed Suresi'nden önce indirilmiştir.

Surenin konusu, Allah'ın bazı sıfatlarını vurgularken aynı zamanda ibadetin gerekliliğinden bahsedilmektedir. Dünyadaki hayatın geçici ve ahret hayatının da kalıcı olduğu yeniden vurgulanır. Ayrıca Hristiyan topluluklarının inandığı ruhban anlayışı da eleştirilmektedir.

Hadid Suresi Tefsiri

Hadid Suresinde hitap geneldir. Allah inancını henüz kazanamamış kimselere bir davet gönderilmektedir. Ayrıca Müslümanların da imanlarını yeniden pekiştirmeleri gerektiği öğütlenir. Bu da yalnızca ibadet etmekle alakalı değil, dinin yasakladığı günahlardan da kaçınmaktır. Allah'a iman etmek yeterli değildir. Aynı zamanda Peygamberlerine, kitaplarına, meleklerine, hayra ve şerre, kıyamet ve ahiret gününe de inanmak, kul hakkı yemekten kaçınmak gerekir.

İnsanlar, kendisine verilen imkanları belirli bir ölçüde koruyabilir. Ancak bunları saplantı haline getirmemeli ve bu dünyanın geçici olduğunu hatırlamalıdır. Çünkü mülkün ve her şeyin asıl sahibi yalnız Allah'tır. İnsan edindiği serveti paylaşmalı, başkalarına yardım etmekten kaçınmamalı, sadaka vermelidir. Allah, cimrilik ve bencillik yapan kimselerden hiç haz etmediği gibi, bu durumdan da hoşnut olmadığını sure içerisinde belirtmiştir. Yalnızca para ya da mal-mülk anlamında değil, insan sahip olduğu bilgiyi, birikimi ve tecrübeyi de paylaşmalıdır.

Hadid Suresi Duası Faziletleri ve Faydaları Nelerdir?

Hadid Suresi, “müsebbihât” diye anılan beş surenin ilkidir. Peygamber Efendimizin uyumadan önce okuduğu “müsebbihât”, bin ayetten faziletlidir. Uyumadan önce bu sureleri okuduğunuzda bin ayetten fazlasını okumuşsunuz sayılır. Surenin faydalarına gelecek olursak, ilk faydası Allah'ı anmak ve zikretmektir. Bir Müslüman olarak Allah'a ibadet etmenin öneminden, kul hakkı yememek gerektiğinden bahsedilen surede; emirleri ve yasakları yeniden hatırlamak oldukça önemlidir. İçerisinde yer alan öğütleri hayatımıza geçirmemiz için hatırlıyor ve unutmuyor olmamız gerekir. Kötü bir işe kalkışırken bunun günah olduğunu ve yapmamamız gerektiğini sureler bize yeniden ve yeniden hatırlatmaktadır.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS