İbrahim Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: İbrahim Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

İbrahim Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: İbrahim Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Mekke’de son zamanlarda indirilen İbrahim Suresi, 35. ayette Hz. İbrahim’den bahseder. Sure burada bahsi geçen Hz. İbrahim (as)’dan alır. Ancak bu isim semboliktir. Genel anlamda Hz. İbrahim’den (as) kısmen bahseder. Sure 52 ayetten oluşmaktadır. Mekki olduğu 13. ayette net bir şekilde anlaşılmaktadır. Bu ayette Müşrikler Müslümanları tehdit etmektedir.

Müşriklerin baskısının arttığı, buna karşılık Allah-u Teala inananlara teselli vermektedir. Direnmelerini ve sonunda kazanacak olan tarafın Müslümanlar olacağı buyrulmaktadır. Kafirlere karşı uyarı, tavsiye, azarlama ve kınama yer almaktadır. Kafirlerin zulmü devam ettikçe Allah-u Teala’nın uyarıları da sertleşmiştir.

İbrahim Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu ve Anlamı

Surenin ilk ayetinde Kuran’ın hidayet ve nura çıkışın bir vesilesi olduğu vurgulanmaktadır. İbrahim Suresi devamında Allah’ın her şeye sahip olduğu ve ona karşı gelecek olanların azaba uğrayacağı buyrulmaktadır. Müşriklerin dünyayı tercih edip ahireti unuttukları buyrulmaktadır. 4. ayette Peygamberlerin kavimlerinin diliyle uyarıda bulundukları belirtilmektedir. 5 ve 6. ayette Musa aleyhisselam’ın kavmine yaptığı uyarıdan bahsedilmektedir. Ayrıca firavuna yaptığı uyarıda bu kısımdadır. Yahudilere yapılan işkence ve buna karşılık Yahudilere yapılan tavsiyeler yer almaktadır.

İbrahim Duası Faziletleri ve Faydaları (Tefsir ve Diyanet Meali Dinle)

7-18. ayetler arasında küfür ile iman arasındaki ince çizgiden bahsedilmektedir. Eski kavimlerin yaptığı hatalardan bahsediliyor. Onların yaptığı hayrın rüzgarda savrulan küle benzetilmektedir. İbrahim Suresi 19. ve 20. ayette Allah’ın gökleri hak ile yarattığı, isterse yok edeceği, isterse yaratacağı belirtilmektedir. Bu işin Allah için zor olmadığı da belirtilmektedir.

21. ayette firavunlara ve zalim yöneticilerle onlara uyanlar arasındaki diyalog yer almaktadır. Bu diyalogtan anlaşılan şudur: ‘Ahirette zalim yöneticilere uyanlar yöneticileri suçlayacak. Yöneticiler de biz doğru yolda olsaydık elbet sizleri doğru yola iletirdik, diyecekler. Daha sonraki 22. ayette ise şeytan ‘ben sadece vesvese verdim’ diyerek kendini temize çıkarmaya çalıştığı anlatılmaktadır. 23. ayette ise Müslümanların altlarından ırmak akan cennetlerde ağırlanacağı müjdesi verilmektedir.

24 ve 25. ayette, insanların güzel öğütlerinin her zaman için insanlığa fayda sağlayacağı buyrulmaktadır. Allah için bir şey yapan kişi gelecekte yaptığı iyiliğin izinden gidenlerin aldığı sevabına ortak olacaktır. İbrahim Suresi 26. ayette ise kötü sözün akıbeti anlatılmaktadır. Kötü söz ise kökü toprak üstündedir ve kısa sürede sönecektir. 27-30. ayet arasında Allah’ın vadinin hak olduğu buyrulmaktadır. Allah sözünde durandır. Cehennemlikler cehenneme gidecek ve orada ateşe yaslanacaklar. Onlar eş koştular ve onların varacağı yer ateştir.

31. ayet Müslümanlara öğüt içermektedir. Bu ayette hiç bir şekilde fidyenin, alışverişin ve ahbaplığın olmadığı ahiret günü gelmeden namazlarını dosdoğru kılmaları, mallarından infak etmeleri buyrulmaktadır. 32. ayet ile 33. ayette ise gökten bütün mahlukat için su indiren, topraktan türlü türlü ürün çıkaran, suda gemilerin yüzmesine imkan sağlayan ve nehirleri de insanlara tahsis eden Allah olduğu buyrulmaktadır. Güneşin yıllık ve günlük hareketini devamlı kılan, geceyi ve gündüzü ise sürekli yaratan Allah’tır. 34. ayette ise insanların bu nimetleri saymakla bitirmeye güç yetiremeyeceği ve insanın nankör olduğu vurgulanmaktadır. İbrahim Suresi bu bölümde Allah’ın nimetine şükür edilmesini konu alıyor.

35-41. ayetler arasında Hz. İbrahim’in duası yer almaktadır. Müslümanlar bu duaları ezberlemelidir. 42. ayette Müslümanlara teselli vardır. Burada Allah’ın her şeyden haberdar olduğu ve onlara asıl cezayı ahirette vereceği buyrulmaktadır. Müşrikler azapla yüzleşince erteleme isteyecekler ancak kabul edilmeyecek. 52. ayete kadar uyarı devam etmektedir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS