İftar saati 2019 İstanbul... Diyanet Ramazan imsakiyesi İstanbul iftar vakti

İftar saati 2019 İstanbul... Diyanet Ramazan imsakiyesi İstanbul iftar vakti

İftar vakti 2019 imsakiyesi içerisinde Diyanet tarafından belirlendi. İstanbul iftar vakti il genelinde oruç açacak kişiler tarafından merak konusu oldu. Peki, İstanbul’da ilk iftar saat kaçta açılacak ve ikinci günün imsak vakti ne zaman olacak?

İstanbul iftar saati Diyanet tarafından belirlenen 2019 Ramazan imsakiyesi içerisinde yerini aldı. Bölgede orucunu açacak milyonlarca kişi iftar vakti ile birlikte 2019 yılının ilk orucunu açacak. Diğer iller için sorgulama yapmak isteyen kişiler ise cnnturk.com’un Ramazan sayfasını kullanabilecek.


Ramazan ayı içerisinde her gün için belirlenen namaz vakitleri imsak vakti ve iftar saatlerini oluşturuyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen vakitler orucun başladığı ve iftarın yapıldığı saatleri belirliyor.


Buna göre İstanbul’da 6 Mayıs 2019 günü ilk iftar saat 20:12’de yapılacak.


İSTANBUL İMSAKİYESİ İÇİN TIKLAYINIZ…


Diğer illeri sorgulamak için de İstanbul yerine istediğiniz ili seçerek iftar saati ile ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz.


İFTAR VE İMSAK SAATİ NASIL BELİRLENİYOR?


Dünyanın kendi etrafında ve Güneş’in etrafında dönmesiyle birlikte gece ve gündüzler şekillenmiş oluyor. Her bölgede Güneş’in farklı saatlerde doğup batması nedeniyle iftar ve sahur saatleri bölge bölge tespit ediliyor. Ülkemizde en doğu kısım ile en batı kısım arasında yaklaşık 1 saatlik fark bulunuyor. Öte yandan Diyanet tarafından illerin namaz vakitleri her dönem düzenli olarak belirleniyor.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS