İlk oruç hangi gün? 2020 Ramazan ne zaman başlar?

İlk oruç hangi gün? 2020 Ramazan ne zaman başlar?

2020 Ramazan ayı ilk orucu için sayılı saatler kaldı. Dünya genelinde oruç ibadetini yerine getirmek isteyen milyonlarca Müslüman niyetlerini edecek. Peki, Ramazan ne zaman başlar ve ilk oruç hangi gün?

Ramazan ayı başlangıcı ile 2020 yılında dünyada milyonlarca Müslüman oruç için ilk niyetlerini edecek. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edilen iftar ve sahur vakitleri de oruç tutacak kişilerin niyetli olacakları saatleri gösterecek. Peki, bu yıl Ramazan hangi tarihte başlıyor ve ilk sahura ne zaman kalkılacak?

2020 RAMAZAN ZAMAN BAŞLAR?

Ramazan ayı 2020 yılında 24 Nisan’da başlayacak, Kadir Gecesi ise 19 Mayıs’a denk gelecek. namaz vakitleri oruçların başlama ve bitiş saatleri il il cnnturk.com Ramazan sayfası üzerinden öğrenilebilecek.

Diyanet verileri esas alınarak hazırlanan listede illerin ezan saatlerinin yanı sıra Ramazan ayı ve oruçla ilgili merak edilen konular da yanıt bulacak.

RAMAZAN BAYRAMI HANGİ GÜN?

24 Nisan 2020 Cuma günü başlayacak olan Ramazan ayı 23 Mayıs 2020 Cumartesi günü sona erecek. 24 Mayıs’ta ise Ramazan Bayramı’nın birinci günü idrak edilecek.

KİMLER ORUÇ TUTMALI?

Diyanet’te konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle: İslam’a göre, bireyin sorumlu olmasının temel şartları müslüman, akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış olmaktır. Dolayısıyla bu şartlar, oruç ibadeti ile sorumlu olmanın da şartlarıdır. Buna göre, bir kimsenin Ramazan ayında oruç tutmasının farz olması için öncelikle müslüman ve âkil-bâliğ olması gerekir.

İbadetlerle yükümlü olma şartlarını taşıdığı hâlde bazı özel durumlardaki kimselere oruç tutmama ruhsatı verilmiştir.

İbadetlerle yükümlü olmamakla birlikte ergenlik yaşına gelmeyen çocukların alıştırılmak ve ısındırılmak maksadıyla namaz kılmaları ve oruç tutmaları teşvik edilir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), yedi yaşından on yaşına kadarki sürede çocuğun namaza alıştırılmasını önermiştir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS