{$ day.Temps.HighTemp $} °

İstanbul iftar saatleri cnnturk.com’da! İstanbul için iftar vakti bugün saat kaçta?

İstanbul iftar saatleri cnnturk.com’da! İstanbul için iftar vakti bugün saat kaçta?

İstanbul imsakiye sayfası içerisinde il genelinde iftar saati yerini aldı. Oruç sürelerinin giderek uzamaya başladığı ülke genelinde ilk gün ile bugün arasında yaklaşık 20 dakika fark oluştu. Peki, bugün İstanbul iftar vakti ne zaman, akşam ezanı saat kaçta okunacak?

İstanbul iftar saati bölgede akşam ezanı ile oruçlarını açacak kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Gece ve gündüz sürelerinin gün gün değişmesi nedeniyle imsak ve iftar vakitleri her gün için özel olarak belirleniyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edilen verilen İstanbul namaz vakitleri sayfasına işleniyor.

Diyanet’in verilerinin esas alınarak hazırlandığı CNN TÜRK Ramazan imsakiyesi sayfası ise gün gün hangi ilde orucun saat kaçta açılacağını gösteriyor. Sorgulama seçeneği ile farklı illerde oruçlarını açacak olanlar ya da sahur yapacak olanlar o ili seçerek istedikleri ilin bilgilerine ulaşabiliyor.

Bu bilgiler doğrultusunda 14 Mayıs 2019 Salı günü İstanbul için iftar vakti saat 20:20 olarak açıklandı. 15 Mayıs 2019 Çarşamba günü sahur yapacaklar içinse il genelindeki imsak vakti 03:54 olarak duyuruldu.

İSTANBUL İFTAR VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

İMSAK VAKTİ NEDİR, NE ZAMAN BAŞLAR?

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.

Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)

EZAN OKUNURKEN AĞIZDAKİ LOKMA YUTULMALI MI?

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS