İstanbul iftar saatleri Diyanet İstanbul imsakiyesi CNN Türk’te…

İstanbul iftar saatleri Diyanet İstanbul imsakiyesi CNN Türk’te…

İstanbul iftar saatleri, oruç açmak isteyen vatandaşlar tarafından 2019 Ramazan Ayı’nın en çok araştırılanları arasında yer alıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan Ramazan imsakiyesinde her ilin olduğu gibi İstanbul’unda oruç açma yani iftar saati yer aldı. Peki, İstanbul iftar saati kaç? İşte Diyanet İstanbul imsakiyesi…

İstanbul iftar vakti, her gün olduğu gibi 9 Mayıs Perşembe günü de Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 Ramazan imsakiyesinde yer aldı. Ramazan Ayı’nın 4. Gün orucuna niyet eden vatandaşlar her gün olduğu gibi bugün de İstanbul oruç açma yani iftar saatini araştırıyor. Ramazan Ayı’nın gelmesiyle birlikte Türkiye başta olmak üzere İslam Dünyası’nın genelinde her akşam iftar heyecanı yaşanıyor. İftar heyecanının yaşandığı illerden biri de İstanbul… Peki, İstanbul iftar saati kaçta? İşte Diyanet İstanbul imsakiyesi iftar saatleri…


İSTANBUL İFTAR SAATİ 2019 RAMAZAN İMSAKİYESİ


İstanbul iftar saati denildiğinde aynı zamanda akıllara akşam ezanı saati de gelmektedir. Bilindiği üzere oruca imsak vaktinde niyet edilir ve oruç akşam ezanı saatinde açılır. Oruç açma saatinin bir diğer adı ise iftar vaktidir. Bu nedenle İstanbul akşam ezanı saati aynı zamanda İstanbul imsak saatidir. Diyanet 2019 Ramazan imsakiyesine göre 9 Mayıs Perşembe yani bugün İstanbul iftar saati 20.15’tir.


İŞTE GÜN GÜN İSTANBUL İFTAR SAATLERİ


İMSAK NEDİR?


Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.


Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.


Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)


Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS