İstanbul iftar saatleri… İstanbul için iftar vakitleri 2019 (15-16 Mayıs)

İstanbul iftar saatleri… İstanbul için iftar vakitleri 2019 (15-16 Mayıs)

İstanbul için iftar vakti 15 Mayıs 2019 Çarşamba günü il genelinde oruç açacak kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Akşam ezanı okunma saatinin gelmesiyle birlikte bölgede iftar yapılacak. Peki, İstanbul namaz vakitleri içerisinde yer alan 15 Mayıs 2019 tarihli akşam ezanı saat kaçta okunacak?

İstanbul iftar saati bugün il genelinde orucunu açacak milyonlarca Müslüman tarafından araştırılmaya devam ediyor. Ramazan ayının üçte birinin geride bırakıldığı 2019 yılında iftar ve imsak vakitleri CNN  TÜRK Ramazan imsakiyesi sayfasından gün gün takip edilebiliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın verilerinin esas alındığı imsakiye sayfasında İstanbul için iftar vaktinin yanı sıra diğer iller için de sorgulama yapılabiliyor. Gece ve gündüz sürelerinin her il ve her gün için farklı olması nedeniyle iftar ve sahur saatleri gün gün özel olarak belirleniyor.

Bu bilgiler doğrultusunda İstanbul iftar saati 15 Mayıs 2019 saat 20:21 olarak açıklandı. 16 Mayıs 2019 Perşembe günü imsak vakti ise 03:52 olacak.

İSTANBUL İMSAK VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

ORUCU BOZAN ŞEYLER NELERDİR?

Diyanet’in konu ile ilgili yaptığı açıklama şöyle; Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS