Lokman Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Lokman Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Lokman Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Lokman Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Lokman Suresi, Kur’an-ı Kerim’in 31. suresidir ve 34 ayetten oluşmaktadır. Sure adını, 12. ve 13. ayetler içerisinde geçen Lokman Hekim'den almıştır. Mekke döneminde indirilen bu surede, Lokman Hekim'in oğluna verdiği nasihatlerden bahsedilmektedir. Lokman Suresi Saffat Suresi’nden sonra ve Sebe Suresi’nden önce indirilmiştir. Ayrıca Yüce Allah'ın emir ve yasaklarına uyan kişilerin nasıl mükafatlandırılacağından, günahkarların ise nasıl bir azaba mahkum olacaklarından da bahsedilmektedir.

Sure, kendi içerisinde faziletlere ve sırlara sahiptir. Konusu gereğince, Lokman Hekim'im oğluna şirk inancını yasaklamış, anneye ve babaya ne denli saygı göstermesi gerektiğini öğütlemiş, sorumluluk duygusunu aşılamış, iyilik için çalışması ve kazanç için sabırlı olması gerektiğine değinmiştir. Ayrıca en başta ahlaki ve dini görevlerini yerine getirmesi ve buyruklara özenle uyması gerektiğini de vurgulamıştır. Müslüman olan herkes bu kıstasları yerine getirmelidir.

Lokman Suresi Tefsiri

İnsanoğlu, Allah'a şirk koşmaktan kaçınmalıdır. Bu en büyük günahlardan biridir. Bunun yanı sıra Peygamber Efendimizin "Cennet annelerin ayakları altındadır" buyruğunu da dikkate alarak özellikle anneye (kadınlara) itaat etmeli, saygı göstermek oldukça önemlidir. Diğer yandan babanın da etkisini unutmamalı ve ona da saygıda kusur edilmemelidir. Her insanın belirli yaşlarda belirli sorumlulukları vardır. Bu sorumluluklardan kaçmamalı ve yerine getirmelidir. İyilik için çalışmak önemlidir ve tevazu elden bırakılmamalıdır. Yani yapılan iyiliklerin gizli yapılması, bunu bir gösteriş uğruna kullanmamak gerekir. Sabır her şeyin başıdır. İnsan en başta ahlakını yitirmemeli ve dini görevlerini de unutmamalıdır.

İnsan günahkar olma yolunu seçtiğinde ise Allah'ın azabı ile yüz yüze gelir. Allah kullarına yapılan haksızlığı asla affetmez. Binlerce tövbe, binlerce kez dua etmek ve yalvarmak dahi bazı yapılan haksızlıkları örtmez. Bu yüzden oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca Sure içerisinde kurtuluş yolunu gösteren bilgilere, uyarılara ve hatta kanıtlara dahi yer verilmiştir.

Lokman Suresi Duası Faziletleri ve Faydaları Nelerdir?

Lokman Suresi'nin faydalarının başında Lokman Hekim’in oğluna verdiği öğütleri örnek almak ve hayata geçirmek gelmektedir. Verilen öğütleri dua ederek hatırlamak en büyük faydayı sağlar. Surenin faziletleri ise, en başta sevap kazanmaktır. Okuyan kişilerin kıyamet vaktinde Lokman Hekim ile arkadaş olacağı rivayet edilir. Ayrıca maddi ve manevi sıkıntılardan, hastalıklardan kurtulmak için de okunmaktadır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS