Mearic Suresi Türkçe, Arapça Anlamı Ve Okunuşu: Mearic Duası Faydaları Ve Faziletleri (Tefsiri Ve Diyanet Meali Dinle)

Mearic Suresi Türkçe, Arapça Anlamı Ve Okunuşu: Mearic Duası Faydaları Ve Faziletleri (Tefsiri Ve Diyanet Meali Dinle)

Mekke’de nazil olan Mearic suresi Kuran-ı Kerim’de yetmişinci sırada yer alır. Nüzul sırasında Mearic suresi yetmiş dokuzuncu sırada yer alır. Mearic suresinin ismi üçüncü ayetinde yer alan “mearic” sözcüğünden gelir. Mearic sözcüğü ise “arece” kökünden gelir ve “yükselme basamakları, yükselme noktaları” gibi anlamlar ifade eder. Mearic suresi bazı tefsirlerde ve hadis kaynaklarında “Seele Sailun” ya da “Vaki” isimleri ile de isimlendirilir. Mearic suresi kırk dört ayetten oluşmuştur.

Mearic Suresi Ne Anlatıyor?

 Mearic suresinde kendisine herhangi yön veya bir mekan biçilemeyecek olan Yüce Allah’ın huzuruna varabilmek için meleklerin, yol almalarında kat ettikleri bazı noktalar, basamaklar ya da duraklar konu edinir. Kıyamet gününden bazı manzaralar anlatılır, ikinci kez diriltildiği zaman insanlar arasındaki kafirlerin halleri anlatılır. Cennet ve Cehennem tasvir edilir, ahiret hayatı anlatılır. İnsanların yaradılışlarından gelen bazı özelliklerden bahsedilir. Kişilerin azaptan kurtulabilmek adına yapabileceklerinden bahsedilir.

 Mearic Suresinin Türkçe Anlamı ve Türkçe- Arapça Okunuşu

 Mearic suresi orta uzunlukta olan bir suredir ve surenin bu hali ile Arapça şeklinde Kuran okuyabilen kişiler çok zorlanmadan okuyabilirler. Mearic suresini okuyabilmek isteyen fakat Kuran Arapçasını okuyamayan kişiler için Türkçe okunuşlar bulunmaktadır. Aynı zamanda sure okunurken aslında anlaşılmasının önemli oluşuyla beraber, Türkçe mealler ve Diyanet tefsirinin okunması önemlidir. Türkçe anlam okunduğunda kelimelerin çevirisi ile karşılaşılır. Tefsir okunduğunda ise sure neredeyse kelime kelime açıklanır.

 Mearic Suresinin Faziletleri ve Yararları

Bir hadiste şu şekilde buyrulduğu rivayet ediliyor: “Mearic suresini kim okur ise, Yüce Allah o kişiye sözlerini ve emanetlerini gözeten kişilerin sabrından verir.”

Kim akşam yattığında Mearic suresinin okumayı bir alışkanlık haline getirir ise o kişinin Allah korkulu bir rüya görmesinden ve erkek olan kişinin ihtilam olmasından korur.”

Mearic kelimesinin yükselme derecesi olarak anlamlandırılmasından dolayı kıyamet günün nasıl olacağı ve Cehennem ’deki azabın bildirilmesi ile kişinin ahlakının, takvasının iyileşeceği ve derecesinin yükseleceği umulur.

Mearic suresini devamlı olarak zikreden kişi mutlaka başarıya ulaşır.

Mearic suresinin devamlı okunması ya da kişinin korktuğu bir anda okuması ile korkulardan kendini daha uzak hisseder.

 

 

 

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS