{$ day.Temps.HighTemp $} °

Mümin Suresi Türkçe, Arapça Anlamı Ve Okunuşu: Mümin Duası Faydaları Ve Faziletleri (Tefsiri Ve Diyanet Meali Dinle)

Mümin Suresi Türkçe, Arapça Anlamı Ve Okunuşu: Mümin Duası Faydaları Ve Faziletleri (Tefsiri Ve Diyanet Meali Dinle)

Kuran'da 40. sure olarak bilinen Mü'min Suresi 85 ayetten oluşmaktadır. İbn Abbas rivayetine göre Zümer Suresi'nden sonra inmiştir. Sure anlatım tarzına bakıldığında Mekki bir suredir.

 Mü'min Suresi Türkçe, Arapça Anlamı ve Okunuşu

 Surenin nazil olduğu dönemde Müslümanların büyük zorluklar çekmiştir. Müşrikler Peygamber aleyhisselamın davetine karşı iki çeşit yöntemle karşılık veriyordu. Tartışma ortamı açarak davanın anlaşılmasını önlüyorlardı. Nadr b. Haris İran'dan getirdiği hikayelerle tebliğin halka ulaşmasını önlemeye çalışıyordu. İkincisi ise peygamberimiz aleyhisselamı öldürme planı yaparak bu davayı tamamen durdurmak istiyorlardı. İşkence ve tehditle özellikle zayıfları yıldırmak istiyorlardı.

 Surede şu üç gruba ders verilmiştir:

 1- Birincisi kafirlere ders verilmektedir. Kafirlere 'Firavun nasıl Musa'ya galip gelemediyse siz de Muhammed'e (as) galip gelemeyeceksiniz' denilmektedir. Akibetinizin Firavun gibi olmasını mı istiyorsunuz?

 2- İkinci ders ise Peygamberimize ve güzide ashabına verilmektedir. Zalimlerin güçlü olması, üstün görünmesi sizi aldatmasın. Her şeye gücü yeten Allah her zaman en üstün olandır. Bunların tehdit ve zulümlerine karşı Allah'a sığınmak gerektiği ve Hz. Musa gibi 'Allah'a sığınılması' gerektiği vurgulanmaktadır.

 3- Rasulullah'ın davetinin hak olduğunu anlayan Kureyş kafirlerinin haksızlık yaptığını anlayan üçüncü gruba seslenilmektedir. Ancak bu kişiler hakkı anlamaların rağmen sessiz kalarak haksızlığa göz yumuyorlar.

 Mekkeli Müşrikler mesajı çok iyi anlamıştı fakat onların derdi iktidardı. İktidarı kaybetmekten ve diğer insanlarla eşit olmaktan korkuyorlardı.

 Mümin Duası Faydaları ve Faziletleri (Tefsiri Ve Diyanet Meali Dinle)

 Mümin Duası kalbi ferahlatan ve rahatlatan bir suredir. Bu surenin verdiği mesajı anlamak ve bu mesaja göre hareket etmek gerekir. Müminlere verilen mesaj 'Zalimlerden korkmamak ve zalimin gücünün her zaman için Allah'ın gücüyle boy ölçüşemeyecek kadar az olduğuna inanmaktır.

 Surede Mü'minler geçmiş kavimlerden örneklerle mesaj vermektedir. Özellikle Firavun'dan örnek verilmesinin nedeni, 'Firavunun olanca gücüne rağmen zelil bir şekilde ölmesi'dir. Mekkeli müşriklerin güçlü olmasına karşın korkuya kapılan müminlere 'Firavun nasıl yenildiyse, Mekkeli müşrikler de öyle yenilecek' mesajı verilmektedir.

 Mü'minlerin vasıflarını dile getiren ayetlerin yanı sıra seyirci kalan ve hakkı bildikleri halde müdahale etmeyen grubu da seslenilmektedir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS