Nuh Suresi Türkçe, Arapça Anlamı Ve Okunuşu: Nuh Duası Faydaları Ve Faziletleri (Tefsiri Ve Diyanet Meali Dinle)

Nuh Suresi Türkçe, Arapça Anlamı Ve Okunuşu: Nuh Duası Faydaları Ve Faziletleri (Tefsiri Ve Diyanet Meali Dinle)

Nuh Suresi, Mekke döneminde indirilmiş ve 28 ayetten oluşmaktadır. Nuh Peygamberin Allah'ın elçisi olarak görevlendirilmesinden ve yaşadığı olaylardan bahsedildiği için sure Nuh Peygamberin adını almıştır. Surede tevhid inancına davet, Allah'a karşı saygı duyma ve diğer peygamberlere ve Nuh Peygambere itaat etme konuları işlenmiştir. Şuara Suresi'nde olduğu gibi, Nuh Suresi'nde de Nuh kavmine yönelik uyarılar yer almaktadır.

Nuh Peygamber ilahi vahye dayanan çağrıyı en iyi şekilde kavmine ilk tebliğ eden, kavmi içerisinde 950 yıl yaşayan azimli bir peygamberdir. Israrla kavmini hakka davet etmiş olmasına rağmen bu çağrıya kimse kulak asmamıştır. Bunun en büyük sebebi Nuh kavminin, dünya servetine olan bağlılığı, putlara tapmaları, kibirli olmaları ve kalplerinde kötülük barındırmalarıdır.

Nuh Suresi’nin Faydaları

Nuh Suresi’ni okumak inançlarımızı pekiştirmemize yardımcı olur. Nuh Peygamberin ve diğer peygamberlerin ne kadar çok çaba gösterdiklerine şahit olmak, onların her şeye rağmen iradelerini ve umutlarını yitirmemeleri, azmetmeleri bizlere birer ders niteliğindedir. Kavmini yıllar boyu defalarca uyaran Nuh Peygamberin sabrı örnek olmalıdır. Yaşadıkları bunca şeye rağmen hiçbirisi pes etmedi ve doğru yoldan şaşmadı.

İnsan olarak başımıza ne gelirse gelsin, doğru yoldan şaşmamamız gerekmektedir. Dünya hayatında yaşadığımız tüm sıkıntılarla Allah bizi sınar. Fakat bir başkasına da sıkıntı vermemek çok daha önemlidir. Şayet Allah “kul hakkını” asla affetmez. Kul hakkı ise oldukça kapsamlıdır. Birinin ardından yapılan basit bir dedikodudan tutun da bir insanın iffetine göz dikmeye kadar her şey, kul hakkı yemeye girer. Bu yüzden insan bir başkasına herhangi bir zarar vermekten mutlaka kaçınmalıdır.

Nuh Suresi’nin Faziletleri

Rivayetlere göre Nuh Suresi'ni okumanın pek çok fazileti vardır. Peygamber Efendimiz "Her kim Nuh Suresi'ni okursa Nuh Peygamberin duasına nail olan müminlerden sayılır" buyurmuştur.

Sureyi günde bir defa okumak düşmanlarının kişiden uzaklaşmasını sağlar,
Her kim Nuh Suresi'ni okursa Nuh Peygamberin davetini kabul eden müminler kadar değerli olur,
Hangi maksatla okunursa, o maksada ulaşmayı kolaylaştırır,
Okuyanlara verilen sevapların aynısı, dinleyen kişilere de verilir.

Nuh Suresi’nin Tefsiri

Hz. Nuh 'un yaşadığı dönem ve bu dönemde peygamberin çağrısına uymayan kavmin, sonuna değinilmektedir. Ayrıca surede Nuh Peygamber ve başka peygamberlerin de kıssalarına, tebliğlerine yer verilmiştir. Surede yer alan ayetler iki bölümden oluşmaktadır. 1 ile 20. ayet arasında Hz. Nuh’un kavmine peygamber olarak gönderildiğini, onları uyarmakla görevli olduğundan bahsedilmektedir. Nuh Peygamber kavmini putlara değil Yüce Allah'a inanmaları için uyarmıştır.

Allah'a kulluk edip, kendisine saygı gösterirlerse, Cenâb-ı Hakk’ın mağfiretine mazhar olup belirlediği vakte kadar varlıklarını sürdürebileceklerdi. Nuh Peygamber gece gündüz demeden kavmini dine davet etti fakat muhataplarının çağrıyı duymamak için kulaklarını tıkadı. Nuh Peygamberi görmemek ve onunla karşılaşmamak için türlü şeyler yaptıkları da sure içerisinde ifade edilmektedir. Son bölümde Nuh Peygamber kavmini ikna etmek için bir girişimde daha bulunur. Yüce Allah'ın, insanı yarattığı ve tabiatın işleyişine dair kimi lütuflarını hatırlattığı kaydedilir.

Surenin ikinci bölümünde ise 21. ayetten 28. ayete kadar Nuh Peygamber, kavmi ile ilgili pek çok konu hakkında Rabbine danışır ve şikayetlerini belirtir. Nuh Peygamber uzun yıllar boyunca kavminin yanında yaşamış ve onları devamlı olarak hakka davet etmiştir. Fakat çoğu servet sahibi kafirlerin yanında yer almıştır. Pek çok hile ve tuzaklar kurarak Nuh Peygamberi susturmak istemişlerdir. Putlara tapmayı sürdürmüş ve çoğu kişiyi de hak yolundan saptırmaya yeltenmişlerdir.

Nuh Peygamber, kavminin çok kötü işler yaptığını ve yeni nesillere zarar vereceklerini ifade ederek Yüce Allah'tan, kavminin yok olmasını istedi. Yüce Allah, yaşananları zaten görmekteydi. Bunun üzerine kavmin suda boğulduğu ifade edilir. Surede Nuh Peygamber ailesinin, annesinin, babasının ve diğer müminlerin bağışlanması istedi.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS