Oruçlar ne zaman bitiyor? 2019 Ramazan Bayramı arife günü tarihi

Oruçlar ne zaman bitiyor? 2019 Ramazan Bayramı arife günü tarihi

Oruç ayı Ramazan’ın sonuna yaklaştık. Ramazan Ayı bilindiği gibi bu yıl 29 gün sürecek. Bayram hazırlığı yapanlar ise oruçların ne zaman biteceğini yani arife günü merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı dini günler takviminde arife günü tarihi net bir şekilde belirtildi. Peki, arife günü ne zaman? Oruçlar ne zaman bitecek? İşte cevabı….

Ramazan Ayı’nın son 10 günlük bölümünün başlaması nedeniyle gözler oruçların biteceği tarihe yani arife gününe çevrildi. Bilindiği üzere hilalin görülmesiyle başlayan Ramazan Ayı, yine hilalin görülmesiyle sona eriyor. Bu yıl ise Ramazan Ayı 29 gün sürecek. Peki, oruçlar ne zaman bitiyor? Arife günü ne zaman? İşte cevabı…

ARİFE GÜNÜ NE ZAMAN?

Arife günü bayramın bir önceki günüdür. Yani hicri takvime göre 29 Ramazan bu yıl arife günüdür. 1 Şevval ise Ramazan Bayramı’nın birinci günüdür. Bu yıl 29 Ramazan, 3 Haziran Pazartesi gününe denk geliyor. Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan karar sonrası 2019 arife günü resmi tatil ilan edildi. Özel sektörde ise arife günü yarım gün tatil olacak.

ARİFE GÜNÜ YAPILMASI ÖNERİLEN İBADETLER

* Kur'ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

* Üzerinde namaz borcu olanlarin nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.

* Peygamber Efendimiz (sas)'e salât ü selâmlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

* Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

* Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

* Mü'minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

* Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

* Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS