Oruçta Acıkmamak İçin Yenmesi Gereken Yemekler Nelerdir? Ramazan'da Acıkmamak İçin Öneriler...

Oruçta Acıkmamak İçin Yenmesi Gereken Yemekler Nelerdir? Ramazan'da Acıkmamak İçin Öneriler...

Ramazan sürecinde beslenme düzenine dikkat etmek vücudun mevcut gıdaları koruması ve vitamin kaybının oluşmaması adına oldukça önemli. Ramazan’da sahurun karbonhidrat ve protein dengesini koruyan gıdalarla hazırlanması ve gün içerisinde tok kalmayı mümkün kılmak için doğru besinlere sofrada yer verilmesi atlanılmaması gereken konuların başında geliyor.

Oruçta Acıkmamak İçin Yenmesi Gereken Yemekler Nelerdir?

 Oruçta açlığı bastırmak adına vücuda zararı dokunabilecek gıdaların tüketilmesi sağlık açısından tehlikeli bir durum oluşturuyor. Bu nedenle yenilmesi gereken temel gıdalardan oluşan iyi bir sahur menüsü yaratmak için sizler için hazırladığımız bazı öneriler var.

 Sıkı Bir Kahvaltı Menüsü

 Sahurda hazırlanan menünün protein ve karbonhidrat bakımından zengin olması vücudun uzun süre tok kalması için öncelikli. Kahvaltı sofranızda yumurtaya mutlaka yer vermelisiniz. Haşlama veya kırma şeklinde tüketmeniz gereken bu besin vücut için gerekli besin değerlerini karşılaması yönünden de oldukça zengin. Kahvaltınızı peynir, düşük yağ ve yüksek protein içeriği bulunan hindi füme, zeytin, bal, kaşar peyniri, yoğurt gibi gıdalarla desteklemeniz gerekli yağ alımı, kalsiyum ve protein birleşimi için ideal seçim olacaktır.

 Ramazan'da Acıkmamak İçin Öneriler

 Sahurda vitamin yönünden zengin menüler her zaman için uzun süreli açlık hallerinde bastırıcı etki yaratıyor. Bu nedenle bol yeşillik tüketimi pek çok uzmanın tavsiyesi olarak biliniyor. Marul, roka, maydanoz, salatalık, domates, biber gibi iyi bir salata bar hazırlayarak sahurunuz vitamin oranını yükseltebilirsiniz. Yeşillikler aynı zamanda vücudun dinç ve enerjik kalması için de gereklidir.

 Uzun Süreli Tokluk İçin Muz

 Muz, meyve çeşitleri içerisinde Spor sonrası da önerilen ve kas kaybını arttırarak vücudu koruyan bir besindir. Sahurunuzda uzun süreli tokluk için muz tüketebilirsiniz. Ayrıca elma ve portakal da şeker dengesinin sağlanması ve enerji vermesi için yiyebileceğiniz gıdalar arasında yer alır.

 Kalsiyum Deposu Süt

 Eğer uzun süreli açlık durumuna karşı vücudunuzun metabolizması olumsuz yönde etkileniyorsa öncelikli önerilerden biri de süttür. Süt hem kalsiyum deposudur hem de açlığa karşı bastırıcı etki eder. Dilerseniz sütün gaz yapan etkisine karşı laktozsuz süt tüketimini de tercih edebilirsiniz. Bu sayede midenizde oluşması muhtemel hazımsızlık probleminin de önüne geçmiş olursunuz.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS