Şems Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Karia Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Şems Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Karia Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Sure sıralamasında 91. sırada yer alan ve adını birinci ayette geçen ‘şems’ kelimesinden alan sure Mekki’dir. Baskının arttığı ve zulmün maksimum seviyeye çıktığı dönemde nazil olan sure 15 ayetten müteşekkildir. İyilik ile kötülük arasındaki farkı anlatan surede kötülükte ısrar eden kişiler uyarılmaktadır. Şem suresi içerisinde Kötülükte ısrarın hiç bir zaman ne dünyada ne de ahirette fayda sağlamayacağı vurgulanmaktadır.

 Şems Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu ve Anlamı

 Surenin birinci kısmı 10. ayete, ikinci kısmı ise 11 ile 15. ayete kadardır. Birinci bölümde üç şey anlatılmaktadır. Güneş ve ay, gece ve gündüz, yeryüzü ve gökyüzü gibi zıt olan şeylerden örnek verilmektedir. Bu örneklerin veriliş amacı iyilik ve kötülüğün tıpkı bu kötü şeyler gibi birbirinden tamamen farklı zıt şeyler olduğunu anlatmaktır.

 Allah-u Teala’nın insana iyiyi ve kötüyü ayırma özelliği verdiği vurgulanmaktadır ve bu hisleri kullanarak kötülüklerden uzak durması tavsiye edilmektedir. Kötülüğü emreden nefis ve şeytana karşı iyiliği desteklemek ve bu konuda doğrusunu tercih etmek gerekir.

 11. ayetten itibaren başlayan ve surenin sonuna kadar devam eden ikinci kısımda ise Semud kavminden örnek verilmektedir. Rabbimiz bu kavimden örnek vererek onların düştüğü hataya düşmememiz konusunda bizi uyarmaktadır. Dünyaya insanları uyarmak için peygamberler gönderildi ve insanlar uyarıldı. İnsanlar kendi yanlış mantıklarına göre yanlışı ve doğruyu belirleyerek hataya düşüyor ve her iki cihanda hüsrana uğruyor. Rabbimiz bu fıtri bozulmayı ortadan kaldırmak için peygamberleri görevlendiriyor.

 Semud kavmine gönderilen Salih peygamber bu konudaki en belirgin örneklerden biridir. Semud kavmi ‘deve mucizesine rağmen’ yine de Salih peygamberi inkar etmiş ve hatasında ısrarcı olmuştur. Bunun sonucunda sağlam evlerini kökünden söken bir fırtına meydana gelmiş ve ülke yerle bir olmuştur. Bu kıssanın anlatılma sebebi Kureyşlileri uyarmaktır. Kureyşliler peygamberi inkarda ısrarcı olmaya devam ederlerse sonları Semud kavmi gibi olur ve sonunda helak olurlar. Bu kötü sonla karşılaşmak istenmiyorsa peygamber aleyhisselam’ın tebliğine uyulmalı ve inkardan vazgeçilmelidir. Kureyş’in konumunda bulunan bütün insanlar bu sureden hisse almalıdır.

 Karia Duası Faziletleri ve Faydaları (Tefsir ve Diyanet Meali Dinle)

 101. Sure olan 11 ayetten oluşan ve Mekki olan Karia Suresi adını ilk ayetteki Karia kelimesinden almaktadır. Sure kıyamet gününü tasvir etmektedir. İnsanların pervane gibi döneceğini ve dağların birbirine karışacağını anlatmaktadır. O gün tartıları ağır gelenler hoşnut olacak, tartıları hafif gelenler de uçuruma yani kızgın ateşe düşecek.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS