Son teravih ne zaman kılınacak? 2019 Ramazan Ayı son teravih namazı

Son teravih ne zaman kılınacak? 2019 Ramazan Ayı son teravih namazı

Ramazan Ayı’nın sonuna yaklaşılırken son teravih namazının ne zaman kılınacağı da merak edilenler arasında yerini aldı. Bilindiği üzere teravih namazı Ramazan Ayı’nın gecelerinde bireysel olarak veya camilerde cemaatle kılınabiliyor. Peki, 2019 yılında son teravih namazı ne zaman kılınacak? İşte cevabı…

Ramazan Ayı’nın son günleriyle birlikte teravih namazının son olarak ne zaman kılınacağı da merak edilenler arsında ilk sıralara yerleşti. Peki bu yıl yani 2019 yılında teravih namazı son olarak ne zaman kılınacak? İşte son teravih namazının kılınacağı gün?

SON TERAVİH NAMAZI NE ZAMAN KILINACAK?

Teravih namazı bilindiği üzere Ramazan Ayı’nın gecelerinde kılınıyor. Arife günü bayrama bağlayan gece Şevval Ayı’nın birinci günün gecesi. Arife gününden bir gün öncesini arife gününe bağlayan gece ise Ramazan Ayı’nın son gecesi. Bu yıl Ramazan Ayı 29 gün sürecek. Yani bu yıl Ramazan Ayı’nın 28. gününü (2 Haziran) 29. güne (3 Haziran) bağlayan gece son teravih namazı eda edilecek.

TERAVİH NAMAZI KILINIŞI

İlk önce yatsı namazının sünneti kılınır ardından cemaatle yatsı namazının farzı kılınır. Farzın ardından yatsı namazının son 2 rekat sünneti kılınır.

Bundan sonra müezzin kayyım teravih namazı için nidada bulunur.

Böylece imam hatiple birlikte teravih namazına niyet edilerek başlanır.

Diyanet İşleri Başkanlığı teravih namazlarının 2'şer rekat olarak kılınmasını tavsiye etmişse de 4'er rekat olarak da kılınmaktadır.

1. Rekat

Teravih namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır. Sırasıyla imam hatip ve cemaat "Sübhaneke duası" okur, sadece imam hatip "Euzü besmele" çeker ve "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Rüku ve secde yapılır.

2. Rekat

İmam hatip "Besmele, Fatiha ve zammı sure" okur rüku ve secde yapılır ardından tahiyyata oturulur. İki rekat şeklinde kılınacaksa imam ve cemaat "Tahiyyat duası, Salli-Barik dualarıyla Rabbena duaları" okur ve selam verlir. Eğer 4'er rekat olarak kılınacaksa ilk tahiyyata oturulduğunda imam ve cemaat "Tahiyyat duası ve Salli, Barik duaları"nı okur sonra üçüncü rekata kalkılır.

3. Rekat

İmam hatip ve cemaat "Sübhaneke" sadece imam hatip "Euzü besmele, Fatiha ve zammı sure" okunur, rüku secdenin ardından dördüncü rekata kalkılır.

4. Rekat

Sadece imam hatip "Besmele, Fatiha ve zammı sure" okur, rüku secde yapılır ve oturulur. Bu oturuşta imam hatip ve cemaat "Tahiyyat duası, Salli-Barik ve Rabbena duaları"nı okuyarak sağ ve sol tarafa selam verilir. Teravih namazı toplam kaç rekat kılınacaksa rekatlarda sıralama bu şekilde devam eder. Teravih namazının ardından vitir namazı cematle kılınır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS