{$ day.Temps.HighTemp $} °

Şuara Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Şuara Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Şuara Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Şuara Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Sureler ve ayetlerin insan hayatına dokunan önemli bölümleri bulunmaktadır. Kuran-ı Kerim içerisinde yer alan surelerin birbirinden farklı faziletleri bulunmaktadır. Şuara Suresinde Müslümanların örnek alması gereken dersler anlatılır. Şuara Suresi Türkçe, Arapça okunuşu ve anlamı: Şuara Duası faziletleri ve faydaları (tefsir ve diyanet meali dinle) Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Şuara Suresi, Mekke'de Neml Suresi gönderilmeden önce, Vakıa Suresinin ise gönderilmesinden sonra indirilmiştir. Bazı kaynaklara göre ise Şuara Suresi'ndeki 197, 224, 225, 226 ve 227 numaralı ayetler de Medine döneminde indirilmiştir.

 Şuara Suresi Türkçe

 Şuara Suresinin Türkçe okunuşu şu şekildedir;

 Ta sım mım. Tilke ayatül kitabil mübın. Lealleke banıun nefseke ella yekunu müminın. İne neşe' nünezzil aleyhim mines semai ayeten fe zallet a'nakuhüm leha hadııyn. Ve ma ye'tıhim min zikrim miner rahmani muhdesin illa kanu anhü mu'ridıyn. Fe kad kezzebu fe seye tıhim embaü ma kanu bihı yestehziun. E ve lem yerav ilel le ayeh ve ma kane ekseruhüm mü'minın. Ve inne rabbeke le hüvel azızür rahıym. Ve ız nada rabbüke musa eni'til kavmez zalimin. Kavme firavn e la yettekun. Kale rabbi innı ehafü ey yükezzibun. Ve yedıyku sadrı ve la yentaliku lisanı fe ersil ila harun. Ve le hüm aleyye zembün fe ehafü ey yaktülun. Kale kella fezheba bi ayatine inna meaküm müstemiun.

 Arapça Okunuşu ve Anlamı

 Bunlar, apaçık kitbaın ayetleridir. Ey Muhammed' Mümin olmuyorlar diye adeta kendini helak edeceksin. Biz dilediğimizde onlara göklerden mucize indiririz. Ona da boyun eğmek zorunda kalırlar. Rahman'dan gelen her yeni öğütte mutlaka yüz çevirirler. Yeryüzüne bakmazlar mı, orada her tür nice güzel ve yararlı bitkiler bitirdik. Şüphesiz ki senin Rabbin elbette mutlak güç sahibidir. Çok merhametlidir.

 Şuara Duası Faziletleri ve Faydaları (Tefsir ve Diyanet Meali Dinle)

 Şuara suresini okuyan kişilerin sevapları artmaktadır. Hatta rivayete göre Şuara Suresini okuyanlar İsa'yı yalanlayanların ve Muhammed'i tasdik edenlerin adetlerinin on katı kadar sevap kazanırlar.

 Şuara Suresi Konusu

 Şuara Suresi'nde Allah'ın birlik ve beraberliği, peygamberlik, vahiy ve ahiret inancı gibi durumlar anlatılmaktadır. Ayrıca Surede peygamberlerin örnek alınacak kıssaları ve tebliğleri de anlatılır.

 Şuara Suresi Tefsiri

 Şuara Suresinin tefsirinde genellikle kitaptan, ayetlerden ve vahiyden bahsedilir. Kullanılan üslup da ise "Apaçık kitap" ifadesi kullanılır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS