Taha Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Taha Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Taha Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Taha Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Taha suresi ismini surenin başında yer alan huruf-u mukatta ismi verilen harflerden almıştır. Taha suresine “el-kalem” suresi de denilebiliyor. Kuran’da Meryem suresinin arkasından, Ömer (ra)’ın henüz Müslüman olmadan öncesinde Mekke’de indirilmiştir. Toplamda 135 ayetten oluşan Taha suresinde Meryem suresinde ismi geçen peygamberlerin detaylı kıssaları anlatılmaktadır. Kuran’daki sıralamaya göre yirminci sırada fakat iniş sırasına göre ise kırk beşinci sırada yer alır.

 Taha Suresinin Türkçe, Arapça Okunuşu

 Taha suresi 135 ayetten oluşmaktadır. Taha suresi kişinin Arapça harfleri okuma hızına göre değişmekle birlikte çok uzun sürmeden okunabilen surelerden biridir. Taha suresini Kuran’dan Arapça okumayı bilen kişiler tarafından okunabilirken, Arapça okunuşunun Türkçe alfabe ile yazılmış olan okunuşu da Arapça okumayı bilmeyen kişiler için kolaylaştırılmıştır.

 Taha Suresinin Anlamı

 Taha suresinde tevhid inancı, peygamberlik, ölümden sonra dirilme ve İslam’ın diğer esasları üzerinde durulur. Surenin ilk kısımlarında Allah’ın azameti, egemenliği, ilmi ve kudreti etkileyici olarak anlatılmıştır. Ömer (ra)’ın Müslüman olmasında Taha suresinin bu ayetlerinin etkili olduğu bilinmektedir. Taha suresinde Kuran-ı Kerim’in nitelikleri, Musa (as) kıssası ve kendisine verilen mucizeler anlatılır. Bazı peygamberlerin ibret verici olan kıssaları anlatılır.

 İsrailoğullarının davranışları, belirli zamanlarda isyan etmeleri ve doğru olan yoldan ayrılmaları anlatılır. Kuran’da bulunan kıssaların anlatılmasındaki amaçlar ve faydalardan bahsedilir. Namaz kılmanın ereğinden, kıyamet günü ve ahiret gününden tasvirler anlatılır. Peygamberimiz Muhammed (sav)’in müşrikler ile olan ilişkilerini anlatır.

 Taha Suresinin Faydaları ve Faziletleri

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’den rivayet edildiği bilinen bir hadiste şu şekilde anlatılmaktadır: “Yasin suresini ve Taha suresini duyan melekler şöyle söylemişlerdir; bunların kendilerine gönderileceği ümmet için ne mutlu, bunları taşıyan gönüllere ne mutlu, bunları okuyan dillere ne mutlu” demişlerdir.

Taha suresini anlayarak, üzerinde tefekkür edilerek okunduğu takdirde kişinin imanı ve ilmi artar.

Taha suresini Müslüman olan bir kişi hangi amaç ile hangi niyet ile okur ise Allah’ın izni ile kişi o niyetine ulaşır. Evlenmek isteyen kişiler kısmetinin açılması ve evlenebilmek için Taha suresini okuyabilir. Taha suresini Müslüman kişi her ihtiyacı için okuyabilir.

 

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS