Tebareke (Mülk) Suresi Türkçe, Arapça Anlamı Ve Okunuşu: Tebareke Duası Faydaları Ve Faziletleri (Tefsiri Ve Diyanet Meali Dinle)

Tebareke (Mülk) Suresi Türkçe, Arapça Anlamı Ve Okunuşu: Tebareke Duası Faydaları Ve Faziletleri (Tefsiri Ve Diyanet Meali Dinle)

Tebareke (Mülk) Suresi, Yüce Allah'ın gönderdiği Kur'an-ı Kerim'in en kıymetli surelerinden biridir. Peygamber Efendimizin hadislerine göre, sureyi her gün okuyan kişi günahlarından arınır ve kabir azabından uzaklaşırmış. Tebareke (Mülk) Suresi, Medine dönemlerinde indirilmiş, 30 ayetten oluşmaktadır. Adını ayet içerisinde geçen el-Mülk kelimesinden almıştır.

Tebareke (Mülk) Suresi’nde, Yüce Allah'ın varlığını ve birliğini, kuvvetini, tüm hayatın ve evrenin üzerindeki hükümdarlığını, tek yaratıcı ve tek Tanrı olduğunu anlatmaktadır. Yaşadığımız hayatı ve var olma amacımızı, öldükten sonra yeniden dirileceğimizi de konu edinir. Diğer yandan insanlığın gelişmek için, ilahi vahiylere ihtiyacı olduğundan ve tüm bunları kabul etmeyenleri kötü sonuçlar beklediğine karşı uyarır.

Tebareke (Mülk) Suresi’nin Faydaları

Tebareke (Mülk) Suresi’nin okunması insana ahret hayatını hatırlatır. Güzel ve iyi işler yapmaya teşvik eder. Allah’ın adını zikretmeyi sağlar ve inancı tazeler. Sure içerisinde örnekler verilir ve bu örnekler insanoğlu için birer öğüt niteliğindedir. Eğer öğütleri doğru bir şekilde alır ve emirleri uygularsak, o halde bizi büyük mükafat bekler.

Kur'an-ı Kerim'in indirilme amacı insanlara yol göstermektir. Emirler ve yasaklar toplumun refahı için uyulması gereken kurallardır. Surede bu kurallara uymanın ya da uymamanın ne denli sonuçlar ortaya çıkaracağından bahsedilir. Sure okunduğunda tüm bunlar yeniden hatırlanır. Okuyan kişi kendisine çeki düzen verir. Tabi ki, sureyi anlayarak okumak çok önemlidir. Anlayarak okunmalı ki verdiği öğütler yerine getirilebilmeli, yol gösterici olabilmelidir. Eğer Arapça bilmiyorsanız, sureyi Türkçe meali ile anlayacağınız şekilde okumalısınız. Sure içerisinde verilen öğütleri yeni getirebilmek için önce anlayarak okumak gerekmektedir.

Tebareke (Mülk) Suresi'nin Faziletleri

Sure içerisinde Peygamber Efendimizden kurtarıcı olarak bahsedilmektedir. Peygamber Efendimizin de sure hakkında bazı hadisleri vardır. Bu hadislere göre Tebareke (Mülk) Suresi’nin okunması;

Tövbe ederek, bir daha işlememek üzere günahlardan arınmaya,
Kabir azabından korunmaya, ruhunu kolay bir biçimde teslim etmeye,
İşlerin rast gitmesine, beladan ve kazalardan korunmaya,
Bereketlenmeye, kazancın artmasına, bahtın açılmasına,
Gece yatmadan önce sureyi okumak, Allah'ın meleklerinden birinin uyanıncaya kadar o kişiyi koruyacağına fazilet eder.

Tebareke (Mülk) Suresi’nin Kısaca Tefsiri

Surenin ilk ayetlerinde Allah'ın varlığından, birliğinden, kuvvetinden, kudretinden ve evrendeki her şeyin yaratıcısı olduğundan bahsedilmektedir. Bir sonraki ayetlerde ise Allah'ın kudretinin eserlerinden örnekler verilmiştir. Açık bir şekilde varlığını gösteren deliller sunulmuştur.

İnsanoğlu emir ve yasaklara uymakla görevlidir. Güzel işler yapmak için rekabete girmeli ve kurallara uyarak çok daha güzel işler yapabilecekleri konusunda öğüt verir. Ayette önce "ölüm" daha sonra da "hayat" kelimesi geçer. Burada "ölüm" kelimesinin hayattan önceki cansızlık olduğu ya da dünya hayatından ahiret hayatına geçiş hali olduğu ile ilgili görüş farklılıkları yaşanmaktadır.

Hayat ve ölüm insanları imtihan etmek içindir. Ölüm insanlara sorumluluklarını hatırlatır, iyi işler yapmaya teşvik eder. Evren eksiksiz ve kusursuz yaratılmıştır. Belirli bir düzen de işlemektedir. Bunun bir tesadüften ibaret olmadığına da değinilir. Ancak kudretli, iradeli ve üstün olan Allah'ın yönetimiyle mümkün olabilecek bir mucizedir.

Cehennem azabının ne denli korkunç olduğu konusu sure içerisinde geçmektedir. Bu acıyı yaşamamak için insanların emirlere uyması, güzel işler yapması ve kul hakkını yemekten kaçınması gerekmektedir. Bu dünyada günah işleyip, ahirette af dilemenin bir faydası yoktur. Bunun yanı sıra görmedikleri halde Allah'a karşı kalplerinde saygı ve sevgi besleyenler, emirlerine uyup güzel işler yapanlar için büyük mükafat vardır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS