hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tekirdağ İMSAKİYE 2020 Ramazan 24 Nisan Tekirdağ imsak saati sahur vakti

  Tekirdağ İMSAKİYE 2020 Ramazan 24 Nisan Tekirdağ imsak saati sahur vakti
  expand

  Tekirdağ imsakiye 2020 sayfası CNN TÜRK’te!  Bu yılın Ramazan ayında tutulacak ilk oruç için inanlar sahura kalkacaklar. Yurdun dört bir yanında oruç heyecanı devam ederken vatandaşlar illerin imsak saati yani sahur vakitleri ve iftar saatlerini araştırıyorlar. Peki, 24 Nisan Tekirdağ imsak saati yani sahur vakti ne zaman? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan verilere göre hazırlanan CNN TÜRK Tekirdağ imsakiye 2020 sayfası…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ramazan orucu heyecanı yurdun dört bir köşesinde hissediliyor. Hemen her ilde niyet edilecek ilk oruç öncesi vatandaşlar sahur vakti yani imsak saatlerini araştırıyor. Coşkunun dorukta yaşandığı illerden biri de Tekirdağ… Peki, Tekirdağ sahur vakti yani 24 Nisan Tekirdağ imsak saati kaç? Diyanet İşleri Başkanlığı namaz ve ezan saatleri sayfası referans alınarak hazırlanan CNN TÜRK Tekirdağ imsakiye 2020 sayfası üzerinden 24 Nisan Tekirdağ imsak saatini öğrenebilirsiniz…

  TEKİRDAĞ İMSAK SAATİ 2020 SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

  İMSAK NEDİR? NE ZAMAN BAŞLAR?

  Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.

  Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

  Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow