Tekirdağ 2020 Ramazan imsakiyesi: Tekirdağ imsak saati – 24 Nisan Cuma

Tekirdağ 2020 Ramazan imsakiyesi: Tekirdağ imsak saati – 24 Nisan Cuma

Tekirdağ imsak saati 24 Nisan Cuma günü saat kaçta? Merak edilen soru cevabını buldu. Diyanet İşleri Başkanlığı namaz vakitleri sayfasında, bu gece sahura kalkacaklar tarafından merakla araştırılan “24 Nisan Tekirdağ imsak saati yer aldı. İşte, CNN TÜRK 2020 Ramazan İmsakiyesi sayfası ve Tekirdağ imsak ezanı saati…

11 ayın Sultanı Ramazan’ın gelmesiyle birlikte 24 Nisan Tekirdağ imsak saati ve 2020 Ramazan imsakiyesi en çok merak edilip araştırılanlar arasında yer alıyor. Bugün mübarek Ramazan-ı Şerif’in ilk sahuruna kalkılacak. Oruca niyet edeceklerin cevabını en çok araştırdığı sorular arasında ise imsak saatleri yer alıyor. Peki, Tekirdağ imsak saati 24 Nisan Cuma günü saat kaçta? İşte, merak edilen sorunun cevabı ve CNN TÜRK Ramazan İmsakiyesi sayfası…

TEKİRDAĞ İMSAK SAATİ – 24 NİSAN

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edilen ve ezan / namaz vakitleri sayfasında yer alan saatlere göre bugün Tekirdağ imsak saati 04.35 olarak kaydedildi.

2020 RAMAZAN İMSAKİYESİ İÇİN TIKLAYIN

İMSAK NEDİR?

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.

Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS