“Doğum korkusu kabus olmaktan çıktı"

 “Doğum korkusu kabus olmaktan çıktı"

Aydın Ege Liva Hastanesi Başhekimi ve Anestezi Uzmanı Dr. Erdal Gezer, "epidural anestezi" yöntemiyle anne adaylarının ağrısız normal doğum yapabildiklerini ve doğum korkusu yaşayan pek çok kadının bu sistemle korkusunu yendiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın desteği ile annelere normal doğuma teşvik ettiklerini ve hekim olarak şartlar uygun ise kadınların normal doğum yapmalarını tavsiye ettiklerini belirten Uzman. Dr. Erdal Gezer, "Epidural anestezi ağrı hissini ortadan kaldırmak için normal doğum esnasında yapılan bölgesel anestezi şeklidir. epidural anastezi ile doğuma (ağrısız doğum) halk arasında "prenses doğum" da denilmektedir.


Meme estetiği olmadan önce bilinmesi gerekenler


 Anne adayının oturur pozisyonda iken beldeki uygun bölge küçük bir iğne ile lokal anestezik uygulanarak uyuşturulduktan sonra epidural aralığa ince plastik bir katater yerleştirilir. Bu kataterden verilen lokal anestezik ilaç ile ağrının algılanması engellenebilir. Böylece anne adayı doğum eylemine, ağrı duymadığı için daha etkin şekilde katılabilir" dedi.


Adet dönemi baş ağrıları ve migren tedavisi


Normal doğumun en çok korkulan yanı doğum ağrılarıdır


Özel Ege Liva Hastanesi olarak Kadın Doğum Uzmanları Elif Pelin Özün Özbay, Kadriye Uğurlu ve Galip Rıfkı Bayrak’tan oluşan ekip ile hizmet verdiklerini belirten Başhekim Erdal Gezer, “Kadınlarda normal doğumun en çok korkulan yanı doğum ağrılarıdır. Hatta pek çok kadın sadece bu ağrıları yaşamamak için daha riskli olmasına rağmen sezaryen ile doğumu tercih etmektedir. Değişik yöntem ve ilaçlarla doğum sırasında anne adayının duyduğu ağrıyı yok etme veya azaltma işlemine kısaca, "ağrısız doğum", "doğum analjezisi" veya "doğum anestezisi" denebilir. Epidural analjezi en çok kullanılan ağrısız doğum yöntemlerinden biridir" diyerek anne adaylarının epidural anestezi yöntemi ile ağrısız sızısız anneliğe ulaşabildiğini söyledi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS