10 ayda 83,5 kilo verdi

10 ayda 83,5 kilo verdi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde yaşayan ve aşırı kiloları yüzünden yürüyemez hale gelen esnaf İsmail Parti, geçirdiği tüp mide ameliyatıyla 10 ayda 83.5 kilo vererek 115 kiloya indi.

Manavgat'ta Çolaklı turizm bölgesinde market işleten Parti, yıllarca aşırı şişmanlık sonucu tansiyon ve diyabet gibi sağlık sorunlarıyla uğraşırken, sosyal yaşamdan da uzaklaştı.


İsmail Parti, operasyondan korktuğu için 2 kez mide ameliyatından vazgeçti, 3'üncüsünde ise Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Uzman Doktoru Burham Mayir tarafından yapılan operasyonla hem sağlığına kavuştu hem de hayatına yeni bir başlangıç yaptı.


Artık "kare" değil


Şişmanlık dönemlerini geride bırakan Parti, aşırı kilolu olma durumunun ailesinden geldiğini, rahmetli babası ve dedesinin de 130-140 kilo olduğunu söyledi.


1 metre 98 santimetre boyundaki İsmail Parti, kilosunun da 198.5 olmasına dikkati çekerek, önceden "Kare bir görüntüsü olduğu" yönünde espri de yaptı.


Parti, kızının okul toplantısına sadece bir kere gittiğini, onda da kızının arkadaşlarının kendisiyle dalga geçtiğini dile getirerek, "Çocuk utanmasın diye toplantılara bir daha gitmedim" ifadesini kullandı.


Hastalığı teşhis edilemiyor


"Ameliyat olmasaydım büyük ihtimal yaşamazdım"


İsmail Parti, ameliyat olmak için hastaneye müracaat ettiğinde birkaç gün tahlillerle uğraştıklarını, bu sürede eşinin kendisini hastanede tekerlekli sandalye ile gezdirdiğini belirtti.


Operasyon öncesindeki vücut değerlerini vurgulayan Parti, şekerinin 400'ün altına inmediğini, büyük tansiyonunun da sürekli 24-25'lerde olduğunu anlattı.


"Ameliyat olmasaydım büyük ihtimal yaşamazdım." diyen İsmail Parti, şöyle devam etti:


"Tansiyon ve şeker için günde 5 tane insülin, avuç avuç hap alıyordum. Böyleyken bile düşmüyordu. Sağlık için ameliyata mecbur kaldık. Yoksa ben ameliyattan korkuyordum, ki korkacak hiçbir şey yokmuş. Estetik kaygısıyla değil ama sağlık açısından bu ameliyatı olacak arkadaşlara kesinlikle tavsiye ediyorum. Benim sivrisinek ısırığı kadar bir ağrım, sızım olmadı."


80-100 köfte 1.5'a indi


Parti, ameliyattan sonraki dönemde ilk 2 ay sıvıyla, sonrasındaki 2 hafta ise püre yapılmış yiyeceklerle beslendiğini dile getirdi.


İlk ayın sonunda köfte yemeyi denediğini anlatan İsmail Parti, "Sadece 1.5 köfte yiyebildim. Ameliyat öncesinde oturduğumda 80-100 köfte yiyordum. 1.5 köfte yiyince moral olarak kendinizi kötü hissediyorsunuz ama bir taraftan da her gün tartıya çıkıp kilo verdiğinizi görünce insan hoş oluyor." diye konuştu. 


Parti, 10 ayda 83.5 kilo verdiğini, şimdi ise spor yapmadığı için kilo vermesinin durduğunu dile getirerek, spor yapması halinde 10 kilo daha verebileceğini vurguladı.


"Son 1 yıldır evin pazar alışverişini yapıyorum"


Kilo vermenin yanında tansiyon ve diyabetten de kurtulduğunu, bu sayede sosyal yaşama geri döndüğünü belirten İsmail Parti, "İstediğim zaman deniz kenarına gidip gezebiliyorum. İstediğim zaman çocuklarla havuza gidiyorum. Evle havuz arası 100 metreydi. Oraya bile motosikletle giderdim, şimdi yaya gidebiliyorum. Markete gidip ekmek alabiliyorum. Pazara hayatımda hiç çıkmamıştım. Son 1 yıldır evin pazar alışverişini yapıyorum. Açık alanda oturup yemek yiyebiliyorum. Önceden bir yere oturup yemek yemeğe çekiniyordum. Herkes sana bakıyor. Düğünde 1 dakika kalkıp oynayamazdım. Şimdi sabaha kadar oynayabilirim." dedi.


"Meğer insan değilmişim"


Sağlıklarını düşünen, yaşama dönmek isteyen aşırı şişmanların hiç düşünmeden ameliyat olması gerektiğini ifade eden Parti, sadece estetik kaygısıyla ameliyat olanlara ise karşı olduğunu, bu kişilerin hem doktorları meşgul ettiğini hem de sağlıklarıyla oynadıklarını savundu.


İsmail Parti, ameliyattan sonra kendisini "tekrar insan olmuş" saydığının altını çizerek, "Meğer insan değilmişim. Çünkü ne yediğin yemek, ne içtiğin içmek. Her oturuşta 1 ekmek yiyorsun. Sadece ekmekle doyuyorsun. Günde 3 tane ekmek yiyorsun. Çok hamur işi yiyordum. Büyük tepsi böreğin yarısını yediğimi bilirim. Ama şimdi 1 sigara böreği, 1 tane poğaça yiyorum. Ama her şeyi yiyorum."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS