11 Aylık Bebek Gelişimi: 11 Aylık Bebek Kilosu Kaç Olmalı? Beslenmesi Nasıl Olmalı?

11 Aylık Bebek Gelişimi: 11 Aylık Bebek Kilosu Kaç Olmalı? Beslenmesi Nasıl Olmalı?

11 aylık bebekler artık pek çok kelimeyi kavrayabilecek yeteneğe sahip hale gelmektedir. Bu dönem onların cümleleri anlayabilme ve kelimeleri kavrayabilme yeteneklinin gelişmeye başladığı dönemdir. Özellikle bazı kelimeleri anlamlı şekilde söyleyebilirler.

Her şeyi net olarak görebilme ve duyma yeteneklerinin yanı sıra, yürümeye çalıştıklarına şahit olunan bir dönemdir. Tabii daha bunun gibi fiziksel ve zihinsel ile beraber sosyal açıdan pek çok durum söz konusudur. Bu dönem içerisinde anne babalar gelişim süreci açısından çok dikkatli olmalıdır.

11 Aylık Bebek Kilosu Kaç Olmalı?

Bu ay içerisinde hem kız hem de erkek bebekler için belli yaş ve kilo ile baş çevresi ön plana çıkıyor. Sağlıklı bir gelişim süreci içerisinde kızlar için ortalama kilo 9 kg’dir. Boy ortalaması ise kızlar adına 72,5 cm olarak öne çıkıyor.

Erkekler için kilo 10,2 kg şeklinde ifade edilmekte. Boyları ise 74’5 cm’lik bir ortalamaya sahiptirler. Baş çevresinde ölçüm yapıldığı zaman kızlar için 44,6 cm olarak belirlenmesi gerekir. Bu ortalama erkekler için 45,8 şeklinde ifade edilir. Tüm bu rakamlar 11 aylık bebekler için ortalamadır. Yani bir miktar üstüne ya da altına çıkabilir veya inebilir.

Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bu dönem içerisinde artık bebekler 11. aydan itibaren mutlaka ebeveynler ile masada olmalıdır. Özellikle önüne konan besinleri özgür bir şekilde tüketilmesi için izin verilmesi gereken bir dönemdir. Bu konuda tuzsuz ve baharatsız olan pek çok besin kaynağını tüketebilir. Aslına bakılırsa 10. ay ile 11. ay tüketilecek olan besinler hemen hemen aynıdır.

Özellikle mevsim koşullarına uygun olarak şeftali, kavun ve karpuz gibi meyvelere tek başına tüketebilir. Pütürlü elma püresi de yine tüketebileceği Besin kaynakları içerisinde yer alıyor. Ayrıca püre yerine yumuşak elma dilimleri de vermek mümkün. Sabahtan başlamak suretiyle geceye kadar toplamda 6 öğün olmak suretiyle bu dönemde besin tüketmesi çok önemlidir.

11 Aylık Bebeğin Fiziksel ve Zihinsel Gelişimi

Hala biraz miyop olsalar bile 11 aylık bebekler pek çok nesneyi rahatça seçebilir. Aynı zamanda hem duyma hem de dinleme yetileri oldukça güçlü hale geldiği bir dönemdir. Özellikle gayet iyi anlama yetisi kazanırlar ve dünyayı daha iyi anlamaya başlarlar. Üstelik artık dokunsal faaliyetler açısından hiç beklenmeyecek tepkiler vermeye başlar. Mesela parmakları deliklere sokmak, kağıtları yırtmaya çalışmak ya da yapışkan veyahut da eşyaları dokunmak gibi hareketler gözlemlenir.

Zihinsel açıdan ise bebeğin artık 11. aydan itibaren anlama ve konuşma becerisi çok daha iyi duruma gelir. Birkaç kelimeyi rahat bir şekilde söyleme dönemine geçer ancak henüz cümle kurma becerisine sahip olmaz. Özellikle bunun için 2 ya da 2,5 yaşını beklemek gerekir. Bunun dışında böylesi etkileri 11. ay ile beraber gösteriyor ise, bebeğin sağlıklı bir gelişim süreci geçirdiğini dile getirmek mümkün.

11 Aylık Bebek Neler Yapar?

Bu dönem aynı zamanda 1 yaş dönemi olarak da geçerken, bebek artık fiziksel açıdan pek çok özgürlüğe sahip hale gelir.

- Eşyalara tutunarak yürüme becerisine sahip olur.
- Desteksiz bir şekilde birkaç adım atabilir.
- Baş ve işaret parmağını kullanarak bazı eşyaları kaldırabilir.
- Kendi isteğiyle bilinçli bir şekilde bazı eşyaları rahatlıkla yere bırakabilir.
- Birçok kelimenin anlamını algılayabilir.
- İsteklerini ağlamadan işaret yoluyla gösterebilir.
- Tek başına bardaktan su içebilir.
- Bir top atıldığı zaman karşılık verebilir.
- El kol hareketleri vasıtasıyla iletişim kurma becerisi elde eder.
- Düşmeden ayakta durur.
- Kaşığı kendi ağzına götürebilir.

Görüldüğü üzere yukarıdaki tüm fiziksel etkiler 11. ay ile beraber minik yavrular da oldukça iyi duruma gelir. Onların bu sağlıklı gelişim dönemi ileriki aylarda da düzenli şekilde devam eder.

11 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni

11 aylık bebeklerin uykuları artık oldukça düzenlidir. Tabii arada bir uykuya geç başlama ya da uyumama gibi durumlar söz konusu olabilir. Böyle durumlarda minik yavrular için ılık bir banyo iyi gelebilir ve sakin bir şekilde uykuya dalmalarına fırsat tanıyabilir. Ayrıca bu ılık banyo ritüelini düzenli hale getirmek, bebeğin sağlıklı bir şekilde uyku düzeni yakalamasına önemli bir olanak verebilmektedir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS