12 Aylık Bebek Gelişimi: 12 Aylık Bebek Kilosu Kaç Olmalı? Beslenmesi Nasıl Olmalı?

12 Aylık Bebek Gelişimi: 12 Aylık Bebek Kilosu Kaç Olmalı? Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bebeklerin gelişim süreci hem annelerin hem de bebeklerin ileriki zamanlarda sorun yaşamaması için son derece dikkatli geçirilmeli. Titiz ve mantık çerçevesinde hareket edilmeli. Bebeklerin büyüme aşamasındaki evreleri yalnız geçirmelerine izin verilmemeli. Bu aşamada annelere çok büyük görevler düşüyor. Bebek ilköğrenimlerini bu aşamada tamamlayabiliyor.

12 Aylık Bebek Gelişimi

12 aylık bir bebek artık çocuk olma yolunda hızlı ve emin adımlarla ilerlemeye başlar. Bu evredeki çocuklar artık ufak ve dengesiz adımlarla yürümeye ve yavaş yavaş konuşmaya başlayacaktır. Bu yüzden bu aşamada çok büyük desteğe ihtiyaç duyar.

Annelerin bu evrede kesinlikle bebeklerinin yanında olması önerilir. Özenle ilgilenmesi ve bu aşamadaki öğrenme alanlarına yönelmesini sağlamalı. Aksi durumlarda bebek yürüme aşamasında düştüğünde bir daha bunu denemeyebilir. Bu yüzden annenin bebeğin tekrar denemesine ve ısrarcı olmasına destek vermesi gerekiyor. Ayrıca konuşmaya başlaması da son derece önemli bir konudur. Annenin bu alanda da bebeğe destek vermesi ve onu teşvik etmesi gerekir. söylediği kelimeleri tekrar ettirmeli ve kalıcı olmasını sağlamalı.

12 aylık bir bebek artık daha net duyar ve daha iyi bir şekilde dinler. Dinlediklerini anlamak için çeşitli hareketler yapabilir veya sesler çıkarabilir. Bu durumda çocuğun susturulması veya hareketlerinin kısıtlanması doğru olmaz. Çünkü bunlar yapıldığı çocuk strese girebilir ve öğrenme aşamasında gerilemeler ortaya çıkabilir.

Bu yüzden duyularının gelişmesine katkıda bulunak için ilgi göstermek ve kısıtlamamak gerekir. Ayrıca dokunma duyusu da hızlı bir şekilde gelişmeye başladığı için yürümeyi daha da sevecektir. Bu durumlarda onu farklı zeminlerde dikkatlice yürütebilirsiniz. Bu durum onu memnun edecektir.

12 Aylık Bebek Kilosu Kaç Olmalı?

12 aylık bir bebek çocuk olma yolunda hızla ilerlediği için kilo oranında dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekiyor. Çünkü bu durum fiziki gelişimi için oldukça önemlidir. 12 aylık bebeğin kilosu kızlarda ortalama olarak 9,5 kg erkeklerde ise ortalama olarak 10,5 kg olarak hesaplanıyor. Eğer bebeğiniz bu kilo rakamlarından uzak ise mutlaka bir uzman eşliğinde beslen planlaması yapılmalı.

Bebeğin ideal kiloya ulaşması için gereken hassasiyet gösterilmeli. Gelişme döneminde bu tür konular çok önemlidir. Asla göz ardı edilmemeli. Bebeğin kilosu belirtilen rakamların üstünde de olsa altında da olsa eğer aşırı bir fark var ise bir an önce önlem alınmalı. Eğer ufak farklar var ise bebek normal yaşantısına devam edebilir.

12 Aylık Bebeğin Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bu dönemdeki bir bebek artık izin verilmeyen gıdaların bir bölümüne başlayabilir. Artık inek sütü veya bal türündeki gıdaları tüketebilir. Fakat patlıcan ve benzeri ürünlerin bu evredeki bir bebek için hala uygun olmadığı düşünülüyor. Bu besinleri bir sonraki evreye saklamak daha doğru bir adım olacaktır. Bebeğin vücudu henüz çok hassas olduğu için sindirimi kolay gıdaları tercih edebilirsiniz. Süt ve yoğur gibi gıdalara ağırlık verebilirsiniz.

Sebze ve meyve türündeki gıdaları seçerek bebeğe verebilirsiniz. Sindirimi zor meyveleri bebeğe vermekten kaçınmalısınız. Ayrıca bebek yemek yeme konusunda henüz acemi olduğu için aldığı her lokmanın doyurucu olmasına dikkat edilmeli. Aksi durumlarda ufak lokmalardan sonra bebek yemeği bırakabilir.

12 Aylık Bir Bebek Kaç Öğün Yemek Yemeli?

Bebekler hareketli oldukları için sık sık acıkma durumları söz konusu olabiliyor. Bu yüzden bebeğin beslenme zamanlarını üç öğün ile sınırlamak doğru olmaz. Bu bebeğin gelişimi için tehlikeli bir durum oluşturabilir. Bu yüzden bebeğin beslenme öğünlerine iki öğün daha ekleyebiliriz.

Bu şekilde 3 ana öğün ve 2 ara öğün olarak besle planlaması yapılabilir. Bunların dışında bebek yine de yiyecek bir şeyler arıyorsa ve bu konuda ısrarcı ise ufak bir öğün daha ekleyebilirsiniz. Ancak bu durumda kilo oranını dikkatli bir şekilde takip etmeniz gerekir.

12 Aylık Bebek Nasıl Bir Ayakkabı Giyer?

12 aylık bir bebek hızlı bir gelişim sürecinin içinde olduğu için ayakkabı giymesi pek doğru bulunmuyor. Bu evredeki bebeğin sıcak havalarda yalın ayak soğuk havalarda ise çorap ile yürütülmesi daha doğrudur. Kıyafet seçimini anne yapabilir.

12 Aylık Bebek Neden Kusar?

12 aylık bir bebek çeşitli sebepler ile kusabilir. Bunların çoğu zararsızdır. Ancak üşütme veya farklı bir hastalık sebebi ile kusuyorsa mutlaka bir uzmana götürülmeli. Çoğunlukla aşırı yeme sonrasında da kusabiliyor. Bu yüzden hastalık dışı kusmalarda endişe edilmemeli. Ancak kusma sırasında bebeğe dikkatli bir şekilde titizlikle müdahale edilmeli.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS