14 Aylık Bebek Gelişimi: 14 Aylık Bebek Kilosu Kaç Olmalı? Beslenmesi Nasıl Olmalı?

14 Aylık Bebek Gelişimi: 14 Aylık Bebek Kilosu Kaç Olmalı? Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bebekler hayatımızın en önemli varlıklarıdır. Bebek sahibi olmak dünyanın en kutsal ve güzel durumlarından bir tanesidir. Özellikle ilk defa anne baba olan kişiler için bebek sahibi olmak hem korkutucu hem çok büyük tarif edilemeyecek bir mutluluk demektir. Ancak özellikle yeni anne baba olan kişiler bebeklerle ilgili birçok şeyi merak eder. Bebeklerle ilgili merak edilen sorular genel olarak bebeklerin gelişim dönemleri ile ilgilidir.

14 Aylık Bebek Gelişimi

14 aylık bebekler yeni yeni yürümeye başlayan, çevresini tanımak için hevesli olan bebekler olduğu için genel olarak çekmece dağıtma, dolapları açma, elindeki eşyaları fırlatma gibi eylemlerde bulunur. Özgüvenli bir bebek haline gelen bebeğiniz artık kendisi birçok şeyi keşfetmek ile ilgili çalışmalar yapar. Genel anlamda motor becerileri gelişmeye başlayan, birçok şeyi tutabilen bebek gelişim dönemleri içinde en çok geliştiği dönemlerden bir tanesidir.

14 Aylık Bebek Kilosu Kaç Olmalıdır?

Ailelerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi çocukların kiloları ve gelişimleri ile ilgili sorulardır. 14 aylık bebeklerin kilosu erkek bebek ve kız bebek olmak üzere farklılık göstermektedir. 14 aylık kız bebeklerin ortalama kilosu 9.4 kilogram olurken, 14 aylık erkek bebeklerin kilosu 11 kilogram civarında olmalıdır.

14 Aylık Bebek Boyu Kaç Olmalıdır?

Genelde aileler çocuklarının gelişimini boy ve kilo ile değerlendirir. Bu sebeple 14 aylık bebeklerin boyu da kilosu kadar merak edilen durumlardan bir tanesidir. 14 aylık bebeklerin erkek ve kız çocukları olmak üzere boylarda farklılık göstermektedir. 14 aylık bebek boyu kız çocuklarda 76.4 santimetre erkek çocuklarda 78 santimetre olarak ortalama alınmıştır.

14 Aylık Bebekler Neler Yapabilir? 14 Aylık Bebeklerin Motor Becerileri

14 aylık bebeklerde kaba motor becerileri genel olarak gelişme gösteren bir dönemdedir. Bu dönemde ki bebekler;
- İyi yürüyebilir, hatta koşabilir.
- Kendi başlarına tutunarak basamak çıkabilir.
- İki küpü üst üste koyma becerisine sahiptir. Böylece kule yapabilir.
- Yardımsız bir şekilde ayakta durabilir.
- Herhangi bir nesneyi bir kutunun içine koyabilir.
- Eğilerek önündeki cismi alabilir.
- Taklit yeteneği gelişmiş olan çocuklarda bu dönemde elindeki cismi fırlatma durumları da görülmektedir.
- Bu dönemdeki çocuklar için özellikle evde birçok güvenlik önlemi alınması gerekir.

14 Aylık Bebekte Sosyal Gelişimi

14 aylık bebeklerin sosyal gelişimleri taklit etme eylemine dayalı olduğu için genel olarak gördükleri birçok şeyi yapmaya çalışır. Bu sebeple onlara bir şeyler öğretmek isteyen anne babalar çocuklarıyla bol bol oyunlar oynamalıdır.

14 Aylık Bebeklerde Dil Gelişimi

- 14 aylık bebeklerde artık dil gelişimini yavaş yavaş ilerleme kaydetmektedir.
- 14 aylık bebekler anne baba kelimeleri kullanmaya başlar.
- 3- 6 arası kelime kullanımı mümkündür.
- Bir iki kelimelik verilen emirleri yerine getirme eğilimi vardır.

14 Aylık Bebeğin Beslenmesi

Bebekler 14 aylık olduklarında birçok gıdayı tüketebilir hale gelmektedir. 14 aylık bebeklerde kaba motor becerilerini kullanabildikleri için kendi başlarına yeme durumlarına izin verilmelidir. Böylece sorumluluk bilinci gelişen bebekler kendi yiyeceklerini tüketebilir. Kendi yemeklerini tüketebilir hale gelen 14 aylık bebekler anne sütü ve devam sütü ile de desteklenmelidir.

Bu dönemdeki bebekler azı dişleri geleceğinden dolayı ağrıları azaltmak amacıyla soğuk meyve ve sebzeler, soğuk yoğurt tüketebilir. Böylece diş etlerini ferahlatıcı bir etki sağlanmış olur. Sağlıklı olan her besin bu dönemde bebeği tattırılabilir. Aileler çocuklarını kendi öğünlerine dahil ederek sofrada birlikte yeme alışkanlığı kazandırmalıdır.

14 Aylık Bebek Kaç Öğün Yemeli

14 aylık bebek günde 3 ana öğün 2 ara öğün olmak üzere 5 öğün beslenmesi yeterli olacaktır. Sabah kahvaltısı, ara öğün, öğle yemeği, ara öğün, akşam yemeği olmak üzere planlama yapılabilir.

14 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni

14 aylık bebeklerde gündüz uykusu 2'den 1'e düşebilir. Bu sebeple gündüz uykusunu öğle saatlerinde olması yeterli olacaktır.

14 Aylık Bebek Kaç Saat Uyur?

14 aylık bebeklerin uyuma saatleri 13- 14 saat kadar olmaktadır. Sabah uyandıktan sonra 5- 6 saat uyanık kaldıktan sonra gündüz uykusuna yatıp, 2 saat kadar uyuyup sonra 5- 6 saat sonra gece uykusuna yatmasında fayda vardır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS