18 Aylık Bebek Gelişimi: 18 Aylık Bebek Kilosu Kaç Olmalı? Beslenmesi Nasıl Olmalı?

18 Aylık Bebek Gelişimi: 18 Aylık Bebek Kilosu Kaç Olmalı? Beslenmesi Nasıl Olmalı?

18 Aylık Bebek Gelişimi: 18 Aylık Bebek Kilosu Kaç Olmalı? Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bebek gelişimindeki en önemli evrelerden biri de bebeğin 18. ayıdır. Bu aşamada bebek en hareketli döneme girmiş olur. Oldukça aktif ve peşinden koşulması gereken bir duruma girer. Bu yüzden 18 aylık bir bebeğin gelişimini takip etmek ve desteklemek son derece önemeli bir konudur. Bebeğin ilerleyen aşamalarda sorunsuz bir şekilde hayatına devam etmesi için bu evrenin oldukça dikkatli geçirilmesi gerekiyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

18 Aylık Bebek Gelişimi

18 aylık bir bebek artık en hareketli dönemine girmeye başlar. Bu dönmede aktif bir yapıya sahip olur ve öğrenme yetisi hızlı bir gelişme sürecine girer. Bebeğin 18. ayı oldukça titiz davranılması gereken bir dönemdir. Bu dönemde tercih edilen oyunların önemi de oldukça fazladır. Bebeğin gelişimine destek veren oyun türleri tercih edilmeli.

Oyalayıcı oyun türlerini tercih etmek yalnızca boşa harcanan zaman olarak değer görür. Bu yüzden bebeğin eğitici ve öğretici oyun türleri ile zaman geçirmesine imkan tanınmalı. Aksi durumlarda bebeğin gelişiminde gerilemeler söz konusu olabilir. Bu riski almamak için 18 aylık bebeğe uygun öğretici oyunlar tercih edilmeli.

18 aylık bir bebek artık kaşık ve çatalı tam anlamı ile olmasa da kullanmaya başlayabilir. Kendi yemeğini yavaş yavaş yemesine izin vermelisiniz. Bu onun öğrenmesi için önemli bir evredir. Ayrıca topa vuracak kadar fiziki güce de sahip olmaya başlar. Bu tür etkinlikleri sık sık tekrarlamanız önerilir. Fiziki gelişimi için bu tür etkinlikler son derece önemlidir. Ayrıca 18 aylık bir bebek yavaş yavaş koşmaya da başlayabilir. Yani artık anneleri daha hareketli bir dönem bekliyor.

18 Aylık Bebek Kilosu Kaç Olmalı?

Bebeklerin kiloları onların fiziki gelişimi için son derece önemli bilgiler verir. Bu yüzden bebeklerin kilo takipleri aksatılmadan zamanlıca yapılmalı. Aksi durumlarda istenmeyen zorlayıcı süreçlere girilebilir. Bu hem bebek hem de anne için geriye doğru ilerlemek olarak nitelendirilir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için bebeklerin kilo oranları sık sık incelenmeli. 18 aylık bir bebeğin kızlarda ortalama olarak 10,2 kg erkeklerde ise ortalama olarak 10.9 kg olması gerekiyor.

Eğer bebeğinizin kilosu bu rakamlara yakın ise endişe etmenize gerek yok. Fakat bebeğinizin kilo oranları bu rakamlara hayli uzaksa tedbir almanız ve bir uzman görüşüne başvurmanız gerekiyor demektir. Bu durumu hassasiyetle takip etmelisiniz. Aksi durumlarda bebeğin fiziki gelişimi durabilir hatta gerileyebilir.

18 Aylık Bir Bebeğin Beslenmesi Nasıl Olmalı?

18 ayına gelen bir bebeğe anne sütü verilmeye devam edilebilir. Uzmanların bu sürecin iki yaşına kadar devam etmesi konusunda ciddi önerileri var. Ayrıca bu dönemde bebeğin kendi kendine beslenmesi için imkan tanınmalı. Bu fiziki gelişimi içinde son derece önemlidir. Ayrıca öğrenme aşamasını da hızlandırabilir.

18 aylık bir bebeğe anne sütünün yanı sıra çorbalara ağırlık verebilirsiniz. Çorba türleri içinde de sebze ağırlıklı olmasına dikkat edin. Domates çorbası önerilen besinler arasında yer alıyor. Patates türündeki yemeklere de ağırlık verebilirsiniz. Artık bunları tüketebilecek bir duruma gelmeye başladı.

18 Aylık Bir Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yapılmalı?

18 aylık bir bebeğin gelişimi için hareket ok önemlidir. Ona hareket edebileceği bir alan sunulması gerekiyor. Onunla beraber oyunlar oynanması ve yapılan tüm işlere onunda dahil edilmesi gerekir. Özellikle misafir ağırlandığı durumlarda bebekler ihmal edilebiliyor.

İhmal asla söz konusu olmamalı. Eğer yetiştirmeniz gereken bir yemek varsa bunu bebeğinizi de dahil ederek yapabilirsiniz. Bu onun öğrenme yetisini de güçlendirecektir. Size uygum sağlamsına da destek verecektir. Kısacası 18 aylık bir bebeğin gelişimi için ona ilgi gösterilmeli.

18 Aylık Bebeğin Zekası Gelişimi Nasıldır?

18 aylık bebeklerin zeka gelişimi her bebek için aynı oranda değildir. Bu ilgi ile alakalı olsa da bazen bebeğin kendisi ile de alakalı olabiliyor. Bebeğin zekasının geliştiğini anlamak için oyuncaklarını nasıl kullandığını inceleyebilirsiniz. Sembolik bir şekilde kullanıyorsa zekasında gelişim söz konusu demektir. Fakat oyuncakları amacı dışında kullanıyorsa bir uzman görüşüne ihtiyaç duyabilirsiniz.

18 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi Nasıl Takip Edilir?

Bu evredeki bebekler sosyal gelişim aşamasında kızgınlık, memnuniyet veya girişimcilik ya da merak gibi çeşitli duygu ve davranışlar sergileyebilir. Bu onun sosyal gelişim sürecini ortaya koyan bir durumdur. Bu davranışları inceleyerek bebeğin sosyal gelişimi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca 18 aylık bir bebek yapması ve ya yapmaması gereken durumları artık yavaş yavaş öğrenmeye başlar.