40 yaşından sonra bu testleri mutlaka yaptırın!

40 yaşından sonra bu testleri mutlaka yaptırın!

Kadınlar 40’lı yaşlara adım atmasıyla beraber birçok fizyolojik değişim yaşıyor. Bu değişimler sırasında bazı sağlık problemlerini işaret eden belirtiler de ortaya çıkabiliyor. Menopoz sürecine giren bir kadında östrojen oranı değiştiği için miyomlarda ve poliplerde artış, âdet düzensizliklerine neden olan kistler ve rahim ağzı kanseri belirtilerinde artış yaşanabiliyor. Bu nedenle ilerleyen yaşla birlikte, özellikle 40 yaşından sonra kadınların jinekolojik kontrollerini ihmal etmemesi gerekiyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Timur Uğurlu, 40 yaş sonrası kadınların jinekolojik açıdan dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi. Hangi testlerin, hangi yaş döneminde hangi sıklıkla yapıldığını, hangi belirtilere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. İşte 40 yaş üstü kadınlarda jinekolojik hastalıklardan korunmanın yolları!

 

Düzenli yapılan "pap smear” testi rahim ağzı kanserini önleyebilir
 

Rahim ağzı kanseri henüz kanser aşamasına ulaşılmadan, yapılan tarama testleri sayesinde tespit edilebilir. Kadınlarda yapılan testler ile kanser öncüsü hastalıklar yakalanabilmektedir. Rahim ağzı kanseri de böylelikle tespit edilebilmektedir. Kanser öncesi dönemdeki hücresel değişiklikleri belirlemek için kullanılan test, jinekolojik muayene esnasında alınan sürüntünün patoloji laboratuarında incelenmesiyle yapılan “pap smear” testidir.

Pap smear testi nedir? Ne zaman ve nasıl yapılır?

 

Menopoz dönemindeki beklenmedik kanamalar rahim ağzı kanseri için en sık rastlanan belirtilerden biridir. Yapılan bir rahim iç tabakası örneklemesi ile tanısı konulabilmektedir. Menopoz kontrollerini yılda bir yaptıran kadınlar, bu kontroller sırasında yapılan ultrasonografide rahim iç tabakası kalınlığının ölçülmesi ile erken tanı imkanına kavuşmaktadır. Fazla kilolar, diyabet ve hipertansiyon hastalığı, hiç doğum yapmamış olmak rahim kanseri riskini artırdığından özellikle bu kişilerin kontrolleri aksatmaması gerekir.

 

İleri yaşta yumurtalık kistlerine karşı önlem alın!
 

Yumurtalığın yüzeyinde veya içinde bulunan "sıvı dolu kesecikler” olarak tanımlanan yumurtalık kistleri ile hayatının bir döneminde karşılaşabilmektedir. Çoğu zararsız olup, birkaç ay içinde kendiliğinden kaybolabilse de, yumurtalık kistleri bazen ciddi bir rahatsızlığa dönüşebilir. Menopoz döneminde ortaya çıkan kistlerin kötü huylu olma ihtimali yüksektir. Bu dönemde düzenli jinekolojik kontrollere önem verilmelidir. Bu kontrollerde yapılan ultrasonografik incelemede kist tespit edilirse, görüntüye göre, kist herhangi bir tedavi uygulanmadan iki-üç ay takip edilebilir; görüntü fonksiyonel kiste benzemiyorsa ameliyat önerilebilir.

 

40 yaşından sonra bu belirtilere dikkat!
 

Âdet kanaması miktarındaki değişiklik (artış ya da azalma)
Âdet dışı ara kanamalar
Âdet gecikmesi ya da erken gelmesi
Âdet kanamalarının 7 günden uzun sürmesi
Kasık ağrısı
İlişki sonrası kanama
Geçmeyen kötü kokulu akıntı
Vajinal bölgede siğiller
Ciddiye alınması gereken 5 vajinal koku

 

40 yaş sonrası kadınların mutlaka yaptırması gereken testler!
 

40 yaşından sonra mamografi çektirmeye başlamak gerekiyor.
50 yaşına kadar iki yılda bir, 50 yaşından sonra yılda bir mamografi çekilmesi önerilir.
45 yaşından sonra açlık şekeri ve kolesterol, trigliserid değerleri 2-3 yılda bir bakılmalıdır. 
Ailesinde tiroid hastalığı olan, üreme çağındaki kadınların, tiroid hormonlarına bakılması önerilmektedir. 
Menopoz döneminde de TSH adı verilen hormona beş yılda bir bakılması faydalıdır.
Anormal vajinal akıntı ve kanamalar, dış genital bölgede iyileşmeyen yaralar, alt karın bölgesindeki ağrılar, alt karın bölgesinde ele gelen kitleler, idrar ya da dışkılama alışkanlıklarında uzun süren değişiklikler, hazımsızlık gibi belirtiler varsa bunları önemsemeli ve doktora başvurulmalıdır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS