Açma Germe Hareketleri: Evde Hangi Açma Germe Hareketleri Yapılabilir? Evde Yapılabilecek Egzersizler

Açma Germe Hareketleri: Evde Hangi Açma Germe Hareketleri Yapılabilir? Evde Yapılabilecek Egzersizler

Evde zorlanmadan kendi başınıza kaslarınızı gevşetmek ya da hareket ettirmek için açma germe hareketlerini yapabilirsiniz. Bu hareketleri yapmak size ve vücudumuzu pek çok avantaj kazandırır.  Açma germe hareketleri vücudun kas dokusunu harekete geçiren egzersizlerdendir.

Açma germe hareketleri ile çok fazla kalori ve yağ yakımı gerçekleşmez. Bu hareketler sadece vücudunuzun biraz da olsa günlük direncini kazanmasına, daha kolay hareket etmesine ve kaslarınızın günlük olarak gevşemesine yardımcı olur.

Evde Hangi Açma Germe Hareketleri Yapılabilir?

Evde kolaylıkla kas düzeninizi sağlamak ve koordinasyonu korumak amacıyla açma germe hareketleri yapabilirsiniz. Bu hareketlere başlamadan önce mutlaka bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Açma germe hareketlerini özellikle ilk kez yapıyorsanız, mutlaka kendinizi zorlamayan ufak ve yavaş hareketlerle başlamanız gerekir. Açma germe hareketlerinde kaslar doğrudan harekete geçtiği için ilk zamanlarda bazı ağrılar ortaya çıkabilir. Fakat bu ağrılar, kaslarınızın doğru şekilde çalıştığını göstermektedir.

Evde yapabileceğiniz açma germe hareketleri ise şu şekildedir;
- karın kaslarını gevşetmek için açma germe hareketi,
- kalçaları esnetmek için açma germe hareketi,
- sırt için açma ve germe hareketi,
- bel ağrılarını gidermek için açma germe hareketi ,
- iç bacak ile kasıkları hareket ettirmek için açma germe hareketi.

Karın Kaslarını Gevşetmek İçin Açma Germe Hareketi

Karın kaslarınızı gevşetmek için açma germe hareketi yapmak istiyorsanız, öncelikle sırt üstü şekilde zemine uzanmamız gerekir. Bu hareket sayesinde karın kaslarınızda bir gevşeme meydana gelir. Daha sonra ellerinizden güç alın ve kendinizi yukarı doğru ittirin. Eğer üst karın kaslarının gerildiğini hissediyorsanız doğru uygulama yapıyorsunuz demektir. Bu hareketi günde 10 tekrar ile yapabilirsiniz.

Kalçaları Esnetmek İçin Açma Germe Hareketi

Bu hareket için dik bir pozisyonda durup, ayaklarınızdan birini geriye doğru itin. Ellerinizi yukarı kaldırarak, vücudunuzla geriye doğru esneme hareketi yapın. Daha sonra aynı hareketi diğer ayağınızla yapmaya çalışın. Böylece hem karın hem de kalça kaslarındaki hareketliliği fark edebilirsiniz.

Sırt İçin Açma ve Germe Hareketi

Sırt için yapılan açma germe hareketinde omuz ve sırt kaslarındaki pasif durumdaki kaslar çalıştırılır. Bu nedenle hareketi doğru yapmak çok önemlidir. Yüzüstü pozisyonda yere doğru uzanın. Diz kapaklarınız doğrudan zemine değsin ve 90 derecelik bir açı şeklini alın. Bu şekilde aşağı ve yukarı doğru hareket ederek, bel bölgenizi, omuz bölgenizi ile sırt bölgenizi hareket ettirmeye çalışın.

Bel Ağrılarını Gidermek İçin Açma Germe Hareketi ​​​​​​​

Bel ağrıları ile ilgili şikayetleriniz varsa özellikle de fıtık gibi bir rahatsızlık yaşıyorsanız bu hareket sizin için çok önemlidir. Hareketi yapmak için yüz üstü yatın ve el ile ayaklarınızı vücudumuza paralel gelecek şekilde yapıştırın. Daha sonra ayaklarınızı karnınıza doğru çekin ve ellerinizle ayaklarınızı tutmaya çalışın. Bu hareketi günlük 10 defa yaptığınızda bel ağrınızın giderek azaldığını göreceksiniz.

İç Bacak İle Kasıkları Hareket Ettirmek İçin Açma Germe Hareketi ​​​​​​​

Bacak bölgesinde özellikle de iç bacak kısımlarında ağrısı olanlar bu hareket sayesinde hem o bölgedeki kasların çalıştırabilir hem de ağrılarını giderebilir. Hareketi yapmak için öncelikle yere oturun ve bacaklarınızı yan kısımlara doğru açabildiğiniz kadar açın. Öne doğru uzanarak avuç içlerinizde ileri doğru uzatmaya çalışın. Harekette esnemek esas olduğu için mümkün olduğunca ileriye doğru kendinizi içmeye çalışın.

Evde Yapılabilecek Egzersizler

Evde yapılabilecek egzersizlerin başında, açma germe egzersizleri gelmektedir. Bu egzersizler hem yapımı kolay hem de oturduğunuz yerden dahi yapılabilecek basit hareketlerdir. Özellikle gün içerisinde açma germe hareketlerini yaparak daha dinç bir vücuda sahip olabilirsiniz. Bu hareketler kaslarınızın daha aktif çalışmasına yardımcı olur. Genellikle açma germe hareketleri ile vücudunuzda hareketsizlik nedeniyle ortaya çıkan ağrıları giderebilirsiniz. Kaslar yapılan egzersizler sonucunda daha aktif şekilde çalıştığı için ağrılarınız gider ve daha diri bir vücuda sahip olursunuz.

Açma germe hareketleri tam bir Spor olmadığı için otururken, ofisinizde, işinizde, okulda her yerde bu hareketleri ve egzersizleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca açma germe hareketleri için herhangi bir spor aletini de ihtiyacınız bulunmamaktadır. Pek çok uzman açma germe hareketlerinin özellikle bel, sırt, omuz ve boyun ağrısı çeken kişiler için de önermektedir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS