Ağır ticaride toparlanma 'hızlı' başladı

Ağır ticaride toparlanma 'hızlı' başladı

Faizlerdeki düşüş ve tüketici güveninindeki artış ile ağır ticari araç satışlarında hızlı bir toparlanma yaşanıyor.

Türkiye Ağır Ticari Pazarı, Türkiye ekonomisi ile paralel giden bir pazar. 2010-2015 yılları arasında ortalama 30 binlerde giden ağır ticarı araç pazarı önce 18 binlere, sonra 12 bin ve 2019 yılında 7.500 adetlere kadar düştü. Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan 2020’de ağır ticari pazarın toparlanacağını, ertelenen taleplerle yükseleceğini öngördüklerini belirterek şunları kaydetti:

“Pazar Mart ortasına kadar beklediğimiz ölçüde çok hızlı başladı ve devam etti. Ancak Mart ortasında ortaya çıkan Covid-19 pandemisi hem dünyayı hem de Türkiye’yi derinden etkiledi.

Nisan ayında pazar, pandemi öncesi beklentilerimize göre % 53 düştü. Ancak özellikle faizlerdeki düşüş ve tüketici güveninindeki artış ile birlikte hızlı bir toparlanma yaşıyoruz. Mayıs ayında 700 adede çıkan pazar, Haziran ayında 1203 adede ulaştı. Bu rakam geçen Haziran ayına göre % 46 oranında yukarıda. Üçüncü ve dördüncü çeyrekte gerçekleşmesini beklediğimiz büyümeyle birlikte yıl sonunda 12 binli adetleri geçebilecegimizi tahmin ediyoruz."

Haziran’da 2700 çekici satıldı

16 ton ve üzeri araç pazarına pazara segment bazında bakıldığında % 58 pay ile en büyüğü çekici segmenti yer alıyor. Haziran itibariyla Türkiye’de 2.700 adetten fazla çekici satıldı. Oysa 2019 Haziran dahil 1.450 adet satılmıştı. İnşaat kamyonu, sektörün de yavaşlamasıyla ilk 6 ayı toplam pazardan %22,5 pay alarak kapattı. 2019 Haziran dahil 1.229 inşaat kamyonu satılırken 2020 Haziran dahil: bin 84 araç satıldı. Yol kamyonu ise yıllardır istikrarlı bir şekilde % 16-17 pay ile giderken, son 2 yılda % 20 seviyelerine geldi. 2019 ilk 6 ayda 664 yol kamyonu satılırken 2020 Haziran dahil 963 satıldı.

Turfan, “Sektör olarak, Türkiye ve Avrupa’daki fabrikaların pandemi sonrası yeniden üretime geçmeye başlamasının ardından ertelenen taleplerin tekrar gündeme geldiğini, özellikle uluslararası taşımalarda ve birçok sektörde hareketlenmenin başladığını söyleyebiliriz. İç pazarda ise bu hareketlenmeye kamu bankalarının kredi oranlarında yaptığı kampanyanın pozitif yansımalarının olacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS