Akne (Sivilce) Nedir, Neden Olur? Akne Oluşumunu Engellemenin Yolları Nelerdir?

A A

21.06.2021 - 13:37 Son Güncelleme:

Akne, deri altında yağ üreten bezlerin tıkanması sonucunda oluşan yaygın cilt rahatsızlığıdır. Akne, halk arasında sivilce olarak bilinir. Akne nedir, akne neden olur, akne oluşumunu engellemenin yolları nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını sizin için derledik. 

Akne (Sivilce) Nedir, Neden Olur? Akne Oluşumunu Engellemenin Yolları Nelerdir?

Vücudun çok sayıda sebum üretmesi durumunda, ölü hücreler derinin gözenekleri içerisinde sıkışırlar. Bu sıkışma durumu, deride beyaz, siyah ve kırmızı noktalara neden olur. Sivilce (akne) oluşumu, hücrelerde birlikte deride bakterilerin sıkışmasıyla meydana gelir. 

Akne (Sivilce) Nedir?

Akne, kıl kökü olarak tanımlanan gözeneklerde hücre ve bakteri ölülerinin sıkışmalarıyla oluşan cilt problemlerinden biridir. Yaygın olarak görülen akne, genellikle ergenlik döneminde veya strese bağlı durumlarda sıklıkla görülebilir. 

Akne Oluşumunu Engellemenin Yolları Nelerdir?

Akne, gençlerde sıkça görülen kimi durumlarda cildin temiz kalmamasından dolayı ileri yaşta oluşabilen cilt sorunudur. Diğer ismi sivilce olan aknenin oluşumuna neden olan çok sayıda faktör olabilir. Akne oluşumunu engellemek için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. 

● Sivilce (akne) oluşumunu engellemenin en etkili yolu cildi doğal ve temiz tutmaktır. Her gün ılık suyla cildin temizlenmesi akneyi engellemek için basit bir yöntemdir. 

● Cilde masaj yapmak akne engellemenin yoludur. Her gün cildinize hafif şekilde makyaj yapmanız, cilt gözeneklerinizi açacağından ferahlama sağlayabilir. 

● Cildin makyajdan uzak kalması, akne engellemenin diğer bir yolu olarak görülebilir. Makyaj yerinde cildin nem dengesini koruyacak doğal ilaçlar kullanmak akne oluşumuna engel olabilir. 

Akne Neden Olur?

Ciltteki gözenekler tıkandığında, bakteriler için uygun üreme alanı oluşur. Bakteriler çoğaldıkça iltihaplanma artar ve akneler oluşmaya başlar. Akne oluşumunu tetikleyen faktörler bulunur. 

● Bazı kimyasal ilaçlar akneye neden olabilir. 

● Vücudun bazı hormonlarının daha fazla salgılanması akneye neden olabilir. 

● Cildin normalden daha fazla yağ üretmesi, sigara içilmesi akneyi oluşturabilir. 

● Güneşe aşırı maruz kalınması durumunda akne oluşumu meydana gelebilir. 

● Ergenlik dönemi, kullanılan doğum kontrol hapları, stres ve hamilelik gibi doğal süreçler akneye neden olabilecek faktörlerdir. Bu tür doğal durumlarda akne genellikle kendiliğinden geçer. 

Akne Belirtileri

Akne (sivilce) belirtileri vücuttaki ciddiyete göre farklı olabilir. Ciltte yağ birikimi fazlalığı veya çeşitli diğer durumlar akne oluşumunu tetikleyen unsurlar arasında yer alırlar. 

● Uçları beyaz sivilceler akne belirtisidir. 

● Akne belirtileri arasında siyah noktalar da gösterilebilir 

● Küçük kırmızı renkli yumrular aknenin belirtileri arasında yer alır. 

● Cilt yüzeyinin alt kısmında katı, büyük ve ağrılı olabilecek bazı nodüller akne oluşumuna belirti olarak görülebilir. 

Akneler cilt yüzeyinde sıklıkla kızarıklık ve cildin hassas olmasına neden olur. Bu belirtiler genellikle aknenin ilk evresinde meydana gelen semptomlardır. Akne yayılımı ilerledikçe, yara izleri veya koyu renkli lekeler oluşabilir. Erken tedavi ile aknelerin ciltte yara açmasına ve koyu lekeler bırakmasına engel olunabilir. 

Akne Tedavi Yöntemleri

Akne tedavi edilebilen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Fakat her sivilce türü aynı şekilde tedavi edilmez. Bundan dolayı uzman hekimler tarafından aknenin tedavi edilmesine yönelik planlamalar geliştirilir. Tedavinin nasıl olacağı, aknenin yayılmasına, kişinin yaşına ve sahip olduğu diğer hastalıklara göre belirlenebilir. Akne tedavisinden birbirinden farklı yöntemlere başvurulabilir. 

 Antibiyotik Tedavisi

Genellikle basit akne tedavilerinde antibiyotik önerilebilir. Bakterilerin oluşumunu engelleyici yapısı olmasına rağmen zararlı olabilecek etkileri nedeniyle önerilmeyen tedavi biçimidir. 

Fototerapi

Fototerapi yöntemiyle cilt üzerindeki akne ve sivilcelerin sayısında azalma sağlanabilir. 

Lazer Yöntemi

Şişmiş dokuyu ciltle uyumlu hale getirmek ve yaygın akneyi önlemek için lazer yöntemine başvurulabilir. Son dönemlerde lazer yöntemiyle akne tedavisi sıkça başvurulabilen yollar arasındadır.