Akupunktur tedavisi nedir?

Akupunktur tedavisi nedir?

Binlerce yıl önce Çin’de geliştirerilip bilim adamları tarafından geliştirilen Akupunktur, başta uykusuzluk ve uyku bozukluğu olmak üzere birçok rahatsızlığın tedavisinde uygulanıyor. Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Gülgüle Ersoy, Akupunktur tedavisi ve uyku bozlukluklarında Akupunktur uygulaması ile ilgili merak edilenleri açıklıyor.

Modern anlamda; vücut derisinde bulunan bazı özel alanlara (Akupunktur noktalarına) akupunktur eğitimi almış bir akupunktur uzmanı tarafından, belirli bir süre iğne, lazer veya ultrason dalgaları uygulayıp uyarma işlemine denir. Doktorun hasta ile yaptığı görüşmede edindiği kanaat ve teşhise göre belirlediği bu noktalar uygun olan iğne tipi ile yine doktorun belirlediği süre ve sıklıkta iğnelenir.


Çoğunlukla ağrı ve zayıflama tedavisinde kullanılan bu yöntem son yüzyılda özellikle kulak akupunkturunun tanımlanması ve esaslarının belirlenmesi ile WHO’nun (Dünya Sağlık Örgütü) tedavi protokolleri içerisinde çok önemli bir yere oturmuştur. Bugün WHO tarafından 60 kadar hastalıkta Akupunktur birinci tedavi seçeneği olarak önerilmektedir. Akupunktur bu anlamda bir denge tedavisidir. Akupunktur’a göre hastalıklar enerji dengesi bozukluğundan ortaya çıkar ve bu denge tekrar korunduğunda da hastalar iyileşirler.


İnsan vücudunun kendi kendini onarım gücü çok yüksektir ve bu gücü harekete geçiren belli uyarı noktaları vardır. İnsan vücudunda bin kadar uyarı noktası vardır ve bu noktalardan 650-700 tanesi kullanılır. Her hastalık için ayrı program ve ayrı noktalar bulunmaktadır. Önemli olan doğru bir teşhisle, hangi noktaya nasıl bir uyarı yapılacağıdır (lazer, iğne ya da hangi iğne); bu çok iyi bilinmelidir. İnsan vücudundaki belirli akupunktur noktalarına iğneler sayesinde yapılan uyarılarla organizmanın hemen her yerine ulaşabilecek haberler iletilmektedir. Bu iletişim, akupunktur noktasını oluşturan hücrelerden lokal hücresel uyarıların sinir terminallerine ve son olarak da beyne ulaşır. Beyin de bu uyaranı gerekli organlara ulaştırır ve ilgili organ ve uzuvlardaki enerji dengesi düzelir. Dolayısıyla hastalık da ortadan kalkmış olur.


Uykusuzluk ve Akupunktur


Uykuya dalma, uykuyu sürdürme ve uykuyu sonlandırma ile ilişkili sorunlar uykusuzluk olarak tanımlanır. Derin bir uyku uyuyamayan kişiler, dinlenemezler bu nedenle de yeni bir günü ve sorumluluklarını kaldıramayabilirler. Çünkü derin bir uyku beyinden gereksiz kayıtları temizler, gerekli olanları düzenler, ertesi güne bedenen ve duygusal olarak hazırlanmayı sağlar ve öğrenmeyi kolaylaştırır.


Uyku bozuklukları toplumun %15-35 in de mevcuttur. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Psikiyatrik bozukluklarda uykusuzluk %75 oranında mevcuttur. Uyku bozukluğu tedavisinde kişinin evdeki koşullarını düzeltmesinin önemi büyüktür. Uykusuzluk sorununda akupunktur ile tedavinin başarısı yüksektir. Hastanın öyküsü detaylı bir şekilde alındıktan ve muayenesi tamamlandıktan sonra nasıl bir akupunktur uygulanacağına karar verilir.


Vücut ve kulak akupunkturu tek olarak ya da beraber uygulanabilir. Tedavi haftada en az iki kere olacak şekilde 10 seans uygulanır. Kronik vakalarda ise seans sayısı artabilir. Gerekirse hastalar ayda bir hatırlatma seanslarına çağrılabilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS