Ananasın Faydaları Nelerdir? Ananas Nasıl Yenir? Kalorisi Ve Besin Değerleri...

Ananasın Faydaları Nelerdir? Ananas Nasıl Yenir? Kalorisi Ve Besin Değerleri...

Ananasın faydaları ile bugüne dek birçok bilimsel araştırmanın yapıldığını belirtmek gerekir. Tıpta oldukça sık bir şekilde kullanmayan ananas; pek çok diyet ve beslenme uzmanı açısından hem beslenmesine dikkat eden kişilere hem de kronik hastalığı bulunan kişilere önerilmektedir. Ananasın faydaları içerisinde; A ve C vitamini bulunmaktadır. Ananas; insan sağlığı açısından çok olumlu etkilere sahiptir. 

Ananasın Faydaları Nelerdir? 

Ananas; içermiş olduğu mineral, vitamin ve önemli besin değerleri sayesinde sağlık açısından pek çok yararı da beraberinde getirmektedir. Ananasın sağlık açısından faydaları ise; 

- Ananas bağışıklığı güçlendirmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi adına oldukça önemli faydası olan ananas; muhteşem C vitamini kaynağı şeklinde günlük gereksinim duyulan C vitaminin yaklaşık olarak yarısını karşılar. Bunun sayesinde, içermiş olduğu antioksidanlarla vücutta hücre hasarlarıyla savaşarak, bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur.

- Ananas; kanın pıhtılaşmasını azaltır. Ananas, içermiş olduğu bromelain ismi verilen bileşenle vücutta kanın pıhtılaşmasını azaltmaya destek olmaktadır.

 - Soğuk algınlığını tedavi eden ananas, iltihaplanma karşıtı etkilere sahip bileşenleri bulunur. Öksürük gibi pek çok soğuk algınlığının belirtileri adına muhteşem etkilere sahiptir. Ananas, içermiş olduğu bromelainle solunum sistemiyle ilgili sorunların azalmasına destek olur. 

 - Ananas, göz sağlığı adına yararlı bir meyvedir. C vitamini içeriğiyle iyi antioksidan kaynağı olan ananas, göz sağlığının iyileşmesine yardımcıdır. Bilhassa sağlıklı görmeye yardımcı olan beta- karoteinin ananasın içerisinde çokça bulunmaktadır. 

 - Ananas; kemiklerin sağlığı açısından çok olumlu etkilere sahiptir. İçermiş olduğu yüksek oranlı C vitaminlerine ilave şekilde, ananas manganez açısından oldukça iyi bir kaynaktır. Manganezi içermesinden ötürü, kadınlarda meydana gelen kemik erimesini önlemek adına çok önemli bir meyvedir. Ananasın taze bir şekilde tüketilmesi gerekir.

 - Sindirim sistemi adına yararlıdır. Sindirim ile ilgili problemleri varlığı ile ananasın tüketilmesi gereklidir. İçerdiği C vitamini ve yüksek lif oranlarıyla ananas, sindirimi olumlu etkiler.

 - Ananas; stresin yönetilmesine destek olur. Vücut adına iyi oranda B vitamini içeren ananas, beynin iyi çalışmasına ve stres ile daha etkili şekilde mücadele edilmesine destek olur.

Ananas Nasıl Yenir? 

Ananas; çiğ şekilde tüketilebileceği gibi pişirilerek de tüketilebilir. Ananas daha çok, sulu ve lezzetli olmasıyla çiğ şekilde tüketilmektedir. Dilimleyerek yeme, sıkıp suyunu içme, yoğurt içerisine ekleme veya limonataya dönüştürüp tüketme olarak seçenekler bulunmaktadır. 

Ananas; zeytinyağlı yemeklerinde kullanılabilir. Birçok zeytinyağlı yemeğin içerisine giren ananas, yemeklere sağlık ve aroma katar. Son şekilde ananas kurutularak tüketmek de mümkündür. Evde uygun bir şekilde kurutulan ananaslar, kişinin sağlığına sağlık katacaktır. 

Ananas Kalorisi ve Besin Değerleri

Ananas kalorisi ve besin değerleri;

 - Kalori: 82 kalori

 - Şeker: 16.4 gram

 - Protein: 0.8 gram

 - Karbonhidrat: 21.4 gram

 - Lif: 2.2 gram

 - Folat: 29.6 mg

 - C vitamini: 78.8 mg

 - Manganez: 0.3 mcg

 - Yağ: 0.3 gram

 - Magnezyum: 19.9 mcg

 - Çoklu doymamış yağ: 0.2 gram

 - B6 vitamini: 0.3 mg

Ananas; renkli görünümü ve tadının lezzetli olmasıyla açlık krizini bastırmak adına hem çok lezzetli hem de oldukça sağlıklı bir meyvedir. Bu meyve, düşük kalorisiyle beraber diyet planlarının içerisinde bulunur. Bir bardak ananasın yaklaşık olarak 82 kalori içerdiği söylenebilir. Bu yüzden, ara öğün alternatifi şeklinde gönül rahatlığıyla seçilebilir.

Karbonhidrat değeri çok yüksek bir meye olmasıyla beraber ketojenik diyet gibi programlar uygulanıyorsa, ananas tüketilirken porsiyon kontrolü yapılmalıdır. Bu şekilde ananasın yararlarından faydalanmak mümkün olacaktır. Ananasın kontrolsüz tüketilmesi zarar görmeye neden olabilir. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS