3 Yaş Sendromu Nedir? 3 Yaş Sendromunu Atlatmanın Yolları Nelerdir?

3 Yaş Sendromu Nedir? 3 Yaş Sendromunu Atlatmanın Yolları Nelerdir?

3 Yaş Sendromu Nedir? 3 Yaş Sendromunu Atlatmanın Yolları Nelerdir?

Çocukların her dönem, farklı ve zorlu geçebilmektedir. Özellikler bebekler yaş dönemlerinde farklı özellikleri sergileyebilmektedir. Bunlardan birisi de 3 yaş dönemidir. Bu dönemde bebekler ile özel olarak ilgilenmek oldukça önemlidir. 3 yaş sendromu olarak adlandırılan bu dönemde anne ve babalar bazı noktalara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

3 Yaş Sendromu Nedir?

2 ve 3 yaş arası dönem anne ve babaların en çok zorlandığı dönemlerden birisidir. Bu dönemde çocuklar pek çok şeyi öğrenmeye başlar ve merak duygusu da artar. Bu nedenle bu dönemde çocuklara özel ilgi göstermek çok önemlidir. Ne kadar korkutucu olarak görülse de bu dönemde bebekler ile iyi bir iletişim kurmak mümkündür. 

3 yaşındaki bebeklerin dönemlerinde uygun olarak gösterdikleri değişimler 3 yaş sendromu olarak adlandırılmaktadır. Her büyüme atağında bebekler farklılık göstermekte ve ebeveynler b dönemlere dikkat etmeleri gerekir. Yeni şeyler öğrenmeye başlayan çocuklar anne ve babalarından daha fazla ilgi beklemektedir.

3 Yaş Sendromunu Atlatmanın Yolları Nelerdir?

3 yaş sendromu olarak adlandırılan bu dönemde çocuklar ile iyi bir iletişim kurmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bu dönemi daha kolay atlatmak için şu noktalara dikkat etmek gerekir:

 - Çocukların yaş dönemlerine uygun olarak farklı aktiviteler yapılması gerekir.

 - Çocuklara sürekli sarılmak gerekir.

 - Abartıdan kaçınarak çocukları övmek gerekir.

 - Davranış tabloları aşılmalıdır.

 - Özellikle çocuklara karşı gösterilen davranışlarda tutarlı olmak gerekir.

 - Çocukların belirli bir süre düşünmesine izin verilmesi gerekir.

3 Yaş Sendromu Sürecinde Ebeveynle Nasıl Davranmalıdır?

Çocukların gereksinimlerini kriz anında iyi tanımlayabilmek duygusal açıdan çocukların daha sağlıklı bir birey olmalarını sağlamaktadır. Çocukların sağlıklı bir birey olabilmeleri için bu sendromların daha kolay bir şekilde atlatılması gerekir. Bu anlamda ebeveynler bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. 

3 yaşındaki çocuklar çoğu zaman çıldırmış gibi bağırabilir ve kendilerini yere atabilirler. Böyle durumlarda ebeveynlerin mutlaka sakin kalmaları gerekir. Bu durum pek çok anne baba için zor olabilmektedir. Fakat çocuklar çoğunlukla anne ve babalarının davranışlarını yansıtacak bir tutum içerisinde olurlar. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

3 Yaş Sendromu Belirtileri Nelerdir?

3 yaşındaki çocukların zaman duyguları bulunmamaktadır. Odaklanmaları noktasında bir sıkıntıları da bulunmamaktadır. Fakat sadece odaklanmak istedikleri şeylere dikkat etmektedirler. Bu nedenle onları zorlayarak bir şey yaptırmak pek mümkün değildir. 

3 yaş sendromunda olan çocuklar güçlü duygulara sahiptirler. Bu duyguları ifade etmeye çalışan çocuklar tanıdıklarına karşı bağımsızlık isteği ve güven duyma arasında sıkışmaları sebebiyle bunalırlar. Bu nedenle çocuklar çok soru sorarlar. Özellikle ''neden?'' sorusunu çok sık sorarlar. Bu soruyu sormaların sebebi ise bazı şeyleri anlamaya çalıştıklarından kaynaklanmaktadır. 

3 Yaş Etkinlik Önerileri... 3 Yaşında Bebekle Evde Yapılabilecek Aktiviteler...

3 Yaş Etkinlik Önerileri... 3 Yaşında Bebekle Evde Yapılabilecek Aktiviteler...