Bakan Akdağ: Sezaryen oranını mutlaka düşüreceğiz

Bakan Akdağ: Sezaryen oranını mutlaka düşüreceğiz

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye’deki özel hastanelerde gerçekleşen her 4 doğumdan 3’ünün sezaryen ile yapıldığını aktararak, "Doğumların yüzde 75’i sezaryen ile yapılıyor. Onun için özel hastanelerimiz ile görüştük. Bu oranı mutlaka aşağıya düşüreceğiz" dedi.

Bir takım ziyaretlerde bulunmak üzere Adana’ya gelen Bakan Akdağ, ‘İl Değerlendirme Toplantısı’nda Adana Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Adana Milletvekilleri Necdet Ünüvar, Mehmet Şükrü Erdinç, CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkanı Prof. Dr. İrfan Şencan, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurum Başkanı Prof. Dr. Alper Cihan, ilçe kaymakamları, hastane müdürleri ve sorumluları ile bir araya geldi. Yaklaşık 5 saat süren toplantıda Adana ile ilgili değerlendirmeler yapıldı.

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Akdağ, aile hekimliği kadrolarını arttıracaklarını söyledi. Akdağ, “Sadece Adana için değil, bütün Türkiye için. Şunda Adana’da bir aile hekimi yaklaşık 3 bin 300 kişiye hizmet veriyor. Biz bu sayıyı süreç içinde 3 binin altına çekmek istiyoruz ki hizmetler daha kaliteli hale gelebilsin” diye konuştu.

“Otomatik klorlama cihazları istiyoruz”

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde meydana gelen zehirlenme olayına dikkat çeken Bakan Akdağ, “Bütün şehirlerde klorlama cihazlarının otomatik olmasını istiyoruz. Biliyorsunuz çok yakın bir zamanda, Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde çok ciddi bir şebeke suyu problemi oldu. Zaman zaman köylerimizde daha küçük ölçekli salgınlar yaşanıyor. Aslında AK Parti hükümeti döneminde köylerimizin hepsine içme suyu götürdük. Ancak bu içme sularını otomatik cihazlarla klorlanması lazım. Bu çok büyük para tutan bir şey değil. Bunun iyi organize edilip bunların alınması ve hatta hizmet satın alması yapılarak bakımının da temin edilmesi lazım. Onu da inşallah yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Sezaryen oranını düşüreceğiz”

Akdağ, özel hastanelere hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek, “Ama özel hastanelerimizden bir şey istiyoruz. Sezaryen oranları çok yüksek. Türkiye’de özel hastanelerde her 4 doğumun 3’ü sezaryen ile yapıyor maalesef. Yani yüzde 75’i. Bu oran Adana’da yüzde 90’ın üstünde. Onun için özel hastanelerimiz ile görüştük. Bu oranı mutlaka aşağıya düşüreceğiz. Gereksiz sezaryeni önlemek için hem kadınlarımızı hem çocuklarımızı bu oldukça hırpalayıcı işlemden kurtarmak için bir eylem planı hazırlıyoruz. Bu eylem planı ile Adana’da da gereken yapılarak yürürlüğü konulacak” şeklinde konuştu.

Bakan Akdağ, toplantıda Adana’daki devlet hastaneleri ve ilçelerdeki sağlık hizmetleri ile ilgili de önemli kararlar alındığını açıkladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS