Antiviral ajan Favipiravir ilacı nedir? Pnömoni (zatürre) Koronaya karşı etkili mi? Nasıl kullanılır?

Antiviral ajan Favipiravir ilacı nedir? Pnömoni (zatürre) Koronaya karşı etkili mi? Nasıl kullanılır?

Favipiravir ilacı nedir? Pnömoni ve zatürreye karşı etkili mi? Nasıl kullanılır? soruları Sağlık Bakanı Koca'nın zatürre açıklamalarıyla gündeme geldi. Sağlık Bakanı Koca Favipiravir ilacının üretilmesiyle ilgili açıklamalar yaptı. Peki ama Favipiravir ilacı nedir? Pnömoni ve zatürreye karşı etkili mi? Nasıl kullanılır?

Favipiravir ilacı nedir? Pnömoni ve zatürreye karşı etkili mi? Nasıl kullanılır? soruları Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamalarıyla gündeme geldi. Sağlık Bakanı Koca, ''İlaç tedariğinde herhangi bir sıkıntımız yoktur. Antiviral ilacın yerli üretimine 4 firma tarafından başlanmıştır.'' dedi. Peki ama Antiviral ajan Favipiravir ilacı nedir? Pnömoni ve zatürreye karşı etkili mi? Nasıl kullanılır?

Favipiravir nedir?

FaviT-705, Avigan veya favilavir olarak da bilinen Favipiravir, Japonya menşeili şirket Toyama Chemical tarafından RNA virüslerine karşı geliştirilmiş bir antiviral ilaçtır. Japonlar tarafından geliştirilen bir ilaç olan Favipiravir 2014 yılından beri Japonya’da ve bazı ülkelerde satışta. Virüslerle mücadele eden Favipiravir’in yapılan denemelerde herhangi bir ters etki göstermediği ve corona virüsünün tedavisinde faydalı olduğu Çinli yetkililer tarafından iddia edildi.

Favipiravir korona tedavisinde mi kullanılır?

Şubat 2020'de, Favipiravir Çin'de ortaya çıkan COVID-19 (yeni koronavirüs) hastalığının deneysel tedavisi için inceleniyordu 17 Mart'ta Çinli yetkililer ilacın Wuhan ve Shenzhen'deki COVID tedavisinde etkili olduğunu ileri sürdü.

Etki mekanizmasının, viral RNA'ya bağımlı RNA polimerazın seçici inhibisyonu ile ilişkili olduğu düşünülmektedir.Diğer araştırmalar, favipiravirin ölümcül olmayan bir RNA viral fenotipi üreterek ölümcül RNA transversiyon mutasyonlarını indüklediğini göstermektedir. Favipiravir, hem oral hem de intravenöz formülasyonlarda mevcut olan aktif formu olan favipiravir-ribofuranosil-5'-trifosfat (favipiravir-RTP) ile metabolize olan bir ön ilaçtır. İnsan hipoksantin guanin fosforibosiltransferazının (HGPRT) bu aktivasyon sürecinde önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır.Favipiravir, memeli hücrelerinde RNA veya DNA sentezini inhibe etmez ve bunlar için toksik değildir. 2014 yılında, Japonya'da grip salgınlarına karşı stoklanması için favipiravir onaylanmıştır.Ancak, favipiravir grip tedavisinde etkinliği hakkında şüphe, primer insan solunum yolu hücrelerinde etkili olduğu gösterilmemiştir.

Favipiravir nasıl kullanılır?

Doktorunuzun önerisi olmadan hiçbir ilacı kullanmamalısınız. Sağlık Bakanlığı FAVIPIRAVIR ilacıyla ilgili bilgilendirme metni yayınladı.

İşte o metin. Favipiravir bilgilendirme metni için tıklayınız.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS