Arka Omuz Hareketleri: Evde Hangi Arka Omuz Hareketleri Yapılabilir? Evde Yapılabilecek Egzersizler

Arka Omuz Hareketleri: Evde Hangi Arka Omuz Hareketleri Yapılabilir? Evde Yapılabilecek Egzersizler

Vücudumuzda bulunan kaslar kendi içerisinde farklı bölümlere ayrılır. Bu kasların kendilerine ait olan bölümlerinde farklı egzersizler etkili olur. Özel kas egzersizleri sayesinde bu kasların tamamı çalıştırılabilirsiniz. Yapılan doğru egzersizler sayesinde sadece yağlar eritilmez aynı zamanda o bölgede yer alan kasların gelişimi de sağlanır. Bu sebeple evde yapabileceğiniz egzersizlerin hangi kas türüne yönelik olduğunu iyi bilmeli ve doğru hareketleri yapmalısınız.

Omuz kaslarını çalıştırmaya yönelik egzersizler genellikle erkekler tarafından tercih edilmektedir. Fakat son zamanlarda kadınların da özellikle evde yapabileceği arka omuz hareketleri bulunmaktadır.

Arka Omuz Hareketleri: Evde Hangi Arka Omuz Hareketleri Yapılabilir?

Omuz kaslarını geliştirmek ve daha geniş omuzlara sahip olmak için evde yapabileceğimiz çeşitli omuz kası egzersizleri bulunmaktadır. Özellikle erkeklerin daha yapılı ve görsel bir bütünlük sağlamak amacıyla yaptıkları arka omuz hareketleri doğru şekilde yapıldığında arka omuzların geliştirilmesi için büyük katkı sağlamaktadır.

Arka omuz kasları vücudumuzda en zorlu kasları arasında yer alır. Bu nedenle arka omuzları geliştirmek ve daha yapılı göstermek için büyük emek harcamak gerekir. Arka omuzlarımızdaki kasları geliştirmek için herhangi bir Spor salonuna gitmeniz gerekmez. Evde de kolaylıkla bu egzersizlerin hepsini uygulayabilirsiniz.

Evde Yapılabilecek Egzersizler

Omuzlarınızı daha dik ve daha geniş göstererek, dış görüntünüzü daha hoş bir hale getirebilirsiniz. Özellikle erkeklerin omuz bölgesine gösterdikleri hassasiyet buralardaki kasların geliştirilmesine yöneliktir. Son dönemlerde kadınların da omuz kaslarını geliştirmeye yönelik yaptıkları egzersizlerin başında omuz kasları ve arka omuz kaslarının geliştirilmesi ile ilgilidir.

Evde arka omuzlardaki kasları geliştirmek için yapabileceğiniz egzersizler şu şekildedir;
- arka omuz şınavı,
- back press,
- bent over lateral raises,
- lateral raises.

Bu egzersizlerin tümü doğrudan arka omuz kaslarının geliştirilmesi için katkı sağlar.

Back Press

Back Press egzersizi özellikle arka omuz kaslarını hedef alan egzersizlerin başındadır. Bu harekette yapılan egzersizler doğrudan arka omuz kaslarına yüklenme sağlar. Bu sayede arka omuz kasları giderek gelişir ve daha kaslı bir yapıya dönüşür. Evde kolaylıkla dumbell sayesinde yapabileceğiniz egzersiz için öncelikle bu egzersizin şartlarını sağlamanız gerekir.

Doğru Back Press hareketi için öncelikle şu durumlara dikkat edin;
- Ağırlık olarak mutlaka 5 kiloluk ağırlıklar tercih edin.
- İlk olarak bu ağırlıkları elinize alarak bir sandalyeyi oturun.
- İki elinizle de ağırlıkları alarak kollarınızı öncelikle desteklerden kırın ve arkaya doğru tuttun.
- Daha sonra ise belirli aralıklarla her iki elinizi de yukarı ve aşağı doğru hareket ettirin. İsterseniz bunu ayakta da yapabilirsiniz.

Bent Over Lateral Raises

Arka omuz egzersizlerinin başında gelen bu egzersiz türü omuz ve sırt kaslarının geliştirilmesinde büyük yardımcıdır. Bu hareketi doğru bir şekilde uygulamak için öncelikle;
- Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve iki elinize de ağırlıklarımız alın.
- Elinizde ağırlıklarla beraber elinizi vücudumuzun yan taraflarını bırakın.
- Öne doğru hafif eğilim ve nefes alarak kollarınızı omuz hizasında kadar açın.

Lateral Raises

Geniş omuzlar isteyen kadın ve erkekler için özellikle bu egzersiz, büyük kolaylık sağlayacaktır. Egzersizi doğru şekilde uygulamak için şu durumları aynen yapmanız gerekir;
- Ayaklarınızı omuz genişliğinde açarak elinize ağırlıklarınızı alın.
- Dik bir pozisyonda kollarınızı paralel şekilde yan tarafa açın.
- Bu hareketi tamamladığınızda daha sonra ilk pozisyona gelebilirsiniz.

Arka Omuz Şınavı

Arka omuz şınavı omuz bölgesinde yer alan tüm kasların çalıştırılmasına yardımcı olur. Bu hareketi yapabilmek için öncelikle yüz üstü bir şekilde yere uzanmanız ve ellerinizi omuz genişliğinde açmanız gerekir. Ayak parmaklarınızı iç kısma doğru kıvırın ve dizlerinizi yukarı doğru kaldırın. Göğsünüz yere değmesin fakat avuç içleriniz zemine dayansın. Normal şınav egzersizine göre daha kolay ve daha etkili hareketlerden birisidir.

Evde Arka Omuz Ve Sırt Kasları Geliştirir Mi?

evde herhangi bir spor salonuna gitmeden yapabileceğiniz egzersizlerin tümünü yukarıda sıraladık. Bu egzersizler sayesinde hem kadınlar hem de erkekler sırt ve omuz kaslarını zorluk yaşamadan kolaylıkla geliştirebilirler.

Omuz kaslarınızı geliştirmek için öncelikle şu şartları dikkat etmeniz gerekir;
- Omuz kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız kendinize çok yüklenmemeniz gerekir.
- Her hareketi maksimum 2 ya da 3 set halinde yapmalısınız.
- Her hareket sonrasında mutlaka bir ya da 2 dakika dinlenmelisiniz.
- Egzersizlerin doğru şekilde işe yaraması için mutlaka dengeli beslenmeli ve kas geliştirmeye yönelik diyet programları uygulamalısınız.
Bu egzersizden hepsini periyodik bir şekilde yaparsanız mutlaka kas gelişimini kolaylıkla gözlemlersiniz.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS