Arpa Suyunun Faydaları Nelerdir? Arpa Suyu Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?

Arpa Suyunun Faydaları Nelerdir? Arpa Suyu Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?

İçeriğinde yüksek besin değerleri bulunan Arpa suyu sağlıklı bir yaşam için mutlaka tüketilmelidir. Özellikle böbrek taşı düşürmeye çalışan kişiler mutlaka arpa suyu tüketmeliler. Düzenli bir şekilde arpa suyu tüketildiğinde böbrek taşlarının da erimesi ve düşmesi sağlanır. Önemli bir idrar söktürücü olan arpa suyu idrar yolu enfeksiyonun da önüne geçilecektir. Sindirimi rahatlatan arpa suyu aynı zamanda bağırsakların da sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Alkali ve yüksek lifli yapısı sayesinde arpa suyu sindirim sisteminde yaşanan rahatsızlıkları da çözecektir.

Arpa Suyunun Faydaları Nelerdir?

Arpa suyunun sağlık açısından pek çok yararı bulunuyor. Özellikle sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinen arpa suyu sayesinde hızlı kilo vermek mümkündür. Aynı zamanda böbrek taşı olan kişiler de mutlaka arpa suyu içmeliler. Arpa suyu düzenli tüketildiğinde böbreklerin çalışmasını sağlar. Aynı zamanda böbrek taşlarının erimesini ve düşmesini de sağlar. Düzenli bir şekilde arpa suyu tüketildiğinde idrar yolu hastalıklarının da önüne geçilecektir. Özellikle kadınlarda çok sık görülen idrar yolu enfeksiyonlarının da önüne geçilebilir. Bunun yanı sıra yiyeceklerin vücuttaki sindirimi kolaylaşır.

Arpa Suyu Ne İşe Yarar?

Arpa suyunun faydaları saymakla bitmez. Kilo vermek isteyen kişiler yüksek lifli yapısı ile arpa suyunu rahatlıkla tüketebilirler. Düzenli içilen arpa suyu zayıflamaya da yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra Günde en az 3 bardak içilen arpa suyu uzun süreli tokluk hissi de sağlar. Kolesterol seviyesini de düşüren arpa suyu atardamarların kalınlaşmasını önler. Bunun yanı sıra iltihap giderici bir özelliği olan arpa suyu kalbin de sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Aşırı yağlı yemekler yenildikten sonra mutlaka arpa suyu içilmelidir. Bu şekilde kötü kolesterol de düşürülebilir.

Neye İyi Gelir?

Pek çok sağlık sorunun çözümünde önemli rol oynayan arpa suyu bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüksek miktarda C vitamini ve manganez bulunan arpa suyu kan şekeri seviyesini de düşürür. Bu sayede bağışıklık sistemi de olumlu etkilenir. Aynı zamanda düzenli bir şekilde arpa suyu tüketimi vücuttaki mantar ve iltihap gibi rahatsızlıkların da önüne geçer. Bunun yanı sıra arpa suyu ödem, hemoroit, kabızlık ve bulantı gibi rahatsızlıkları da ortadan kaldırır. Arpa suyunun düzenli tüketimi kemik sağlığını da korur. Güçlü ve sağlıklı kemikler için günde bir bardak arpa suyu içilmesi önemlidir.

Arpa Suyunun Şeker Hastalığına Etkileri Nelerdir?

Arpa suyunun yararları saymakla bitmiyor. Özellikle şeker hastası olan kişiler için arpa suyu tüketimi çok önemlidir. Çünkü arpa suyu diyabet hastaları için önemli bir yere sahiptir. Arpa suyunda bulunan beta-glukanlar diyabeti kontrol altına almaya yardımcı olur. Özellikle yemekten sonra arpa suyu içilmelidir. Bu sayede yemekten sonra beta-glukanlar glikoz yakımını yavaşlatırlar. Bu sayede insülin seviyesi de dengede kalır. Glisemik oranı düşük olan arpa suyu yemekler ile birlikte günde bir kaç bardak içilmelidir. Bu sayede şeker hastalığının da önüne geçilerek kan şekeri düzenlenir.

Arpa Suyu İle İlgili Bilinmeyenler

İçeriğinde C vitamini, antioksidanlar bulunduran arpa suyu aynı zamanda yüksek mineral oranına sahiptir. Bu arada arpa suyu cilt sağlığını koruyarak cildin yenilenmesi de sağlanır. Arpa suyu cildin yaşlanma sürecini yavaşlatır. Arpa suyu sayesinde cilt çevresel etkenlerden de korunmuş olur. Ciltteki yaraların da hızla iyileşmesini sağlayan arpa suyu vücut sıcaklığını dengede tutabilir. Özellikle de sıcak iklimde yaşayan kişiler vücudunu serin tutmak adına arpa suyu içerler. Yazın kavurucu sıcaklarında tüketilen soğuk arpa suyu aynı zamanda vücudun da hararetini alacaktır.

Arpa suyu yapımı oldukça kolaydır. Herkes evinde en basit şekilde arpa suyu çıkarabilir. Bunun için de mutlaka doğru adımların kullanılması gerekir. Öncelikle iki su bardağı suya bir yemek kaşığı arpa eklenir. Daha sonra ise bu karışım süzülerek en saf arpa suyu çıkarılır. Bunun dışında aromalı arpa suyu tarifleri de bulunuyor. Tüm hastalıklara iyi gelen en doğru arpa suyu çıkarma yönteminde fazladan aromalar katılmaz. Belirli aralıklar ile arpa suyu tüketimi pek çok sağlık sorununun da önüne geçmektedir. Başta şeker hastalığı olmak üzere kolesterol ve idrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için arpa suyu içilebilir. Kilo vermekten cilt sağlığına kadar pek çok sağlık sorununa karşı arpa suyu içilmeli

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS