Aşurenin bu faydası çok şaşırtacak

Aşurenin bu faydası çok şaşırtacak

Aşurenin bu faydası çok şaşırtacak

Bereketin sembolü olan ve görüntüsüyle de iştah kabartan aşurenin faydalarını okuyunca çok şaşıracaksınız...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Diyetisyen Müge Mertcan, aşurenin içerisindeki birçok besin ile hem besleyici hem de bir şifa deposu olduğunu belirterek aşurenin faydalarını sıraladı.

AŞURENİN 5 FAYDASI

Aşurenin içerisinde üzüm, kayısı gibi kuru meyvelerde yer aldığı için kabızlığı gidermeye yardımcı olur. Aşure içerisine konulan besin çeşitliliği ile vitamin ve mineral bakımından zengindir. Aşurenin içerisinde A, E, C vitaminleri bulunmaktadır. Enerji verir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

DİYABET HASTALARINA UYARI

Aşure besleyici bir tatlı olsa da tüketilme oranına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Egekent Diyetisyeni Dyt. Müge Mertcan, şeker oranı fazla olan aşureyi, diyabet hastaların tüketirken dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

ŞEKER YERİNE BAL DA KOYULABİLİR

Fazla tüketiminin yine kalori açısından da dikkat edilmesi gereken bir konu olduğunu söyleyen Dyt. Mertcan, şu uyarılarda bulundu: "Aşurenin içerisinde kullanılan gerek şeker gerekse de meyve ve kuru yemişlerle kalori alımı fazla olabilmektedir. Bu açıdan porsiyonu dengelemekte fayda var. Aşurenin içeriğine bakıldığında ve sağlık düşünüldüğünde şeker miktarı mutlaka önemsenmelidir. Şeker miktarı azaltılıp meyve ve tarçın miktarı artırılabilir, aynı zamanda şekersiz yapmak isteyenler için şeker yerine alternatif bal gibi doğal tatlandırıcılar da kullanılabilir"