Ayak bileklerindeki bu belirti kalp hastalığının işareti!

Ayak bileklerindeki bu belirti kalp hastalığının işareti!

Ayak bileklerindeki bu belirti kalp hastalığının işareti!

Kalp, çeşitli nedenlerden etkilenebiliyor. Başta yaşam tarzı, gün içerisindeki hareketlilik ve beslenme tercihlerinin etkin bir rol oynadığı kalp sağlığını korumak büyük önem taşıyor. Ancak günlük hayatımızda başımıza gelip farkına varamadığımız bu belirtiler kalp yetmezliği gibi ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kalp ve dolaşım hastalıkları dünya çapında ölümlerin de başlıca nedenleri arasında bulunuyor. Bu nedenle uzun ve sağlıklı bir yaşamın sırrı aslında başta kalp olmak üzere genel sağlığımızı korumaktan geçiyor. Gündelik hayatta karşımıza çıkabilecek bu durum ise kalp hastalıkları konusunda aslında bir uyarı niteliğinde bulunuyor…

EN ÖNEMLİ SİNYALİ AYAKTAKİ BU DURUM

Vücudun sağlığında aksamalar olduğunda çeşitli sinyaller verebilir. Konu kalp sağlığı olduğunda ise çorap ve ayakkabılar olmadığında bu belirtilerden başlıcası ortaya çıkar. Gün içerisinde giydiğiniz çorapları çıkardığınızda ayak bileklerinde çorap izi kalması periferik ödemin bir belirtisi olabilmektedir. Periferik ödem, ayaklarda ve bacaklarda su tutulmasının tıbbi terimidir. Bu bölgelerde biriken ödem ayak ve bacaklarda şişmelere neden olduğu gibi kalple ilgili sorunların da ana işaretlerinden biridir. Bunun sonucunda ise çorap giydikten bir süre sonra çıkarıldığında o çorabın ciltte iz bırakmasına neden olur.

EN TEHLİKELİ BELİRTİLER ARASINDA

Periferik ödem, kalp hastalığının en tehlikeli çeşitlerinden biri olan kalp yetmezliğinin bir işareti olarak ortaya çıkabilir. Kalp,olması gerektiği kadar verimli bir şekilde kanı pompalayamadığında sıvı olan kan damarlardan çevresindeki dokulara sızarak ödem yapabilir. Periferik ödemi olan her bireyin kalp hastalığı olmamakla birlikte bu durum kardiyovasküler problemlerin bir işareti olduğundan mutlaka bir doktora danışarak gözlem altında tutulmalıdır. Uzmanlar bu konuda ödemin kalpte oluşabilecek sorunlarla ilgili önemli bir belirti olduğunu altını çiziyor. Periferik ödemin oluşmasının en büyük nedeni olarak kalbin kanı verimli bir şekilde pompalayamayacak kadar zayıf olması gösterilmekle birlikte bu durumun kalp yetmezliğinin bir göstergesi olduğu söyleniyor.

KALP YETMEZLİĞİNİN BELİRTİLERİ

Kalp yetmezliğinin diğer semptomları arasında şunlar bulunmaktadır; Nefes alırken ciğerlerden gelen hırıltı Şişikinlik hissi İştahta azalma Kilo alımı ya da kaybı Kalp atışlarının hızlı olması Kalp çarpıntısı Kafa karışıklığı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

KALP YETMEZLİĞİ VAKALARINDA ARTIŞ

Kalp yetmezliği olan kişilerin sayısındaki artış kardiyovasküler sistemi etkileyen diğer hastalıklarla birlikte artış göstermektedir. Örneğin hafif bir şekilde Covid-19 geçiren bireyelerde kalp yetmezliği riskinin %72 arttığı gözlemlendi. Araştırmacılar, bu tip kardiyovasküler sistemi etkileyebilecek hastalıkların kalp yetmezliğini de tetikleyebildiğini gösteren araştırma sonuçlarına ulaştı.