B1 Vitamini (Tiamin) Nedir, Ne İşe Yarar? B1 Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır, Nasıl Geçer?

A A

18.02.2021 - 15:12

B1 vitamini veya tiamin, B vitamini ailesine ait suda çözünebilen bir vitamindir. Kalorisiz organik bir maddedir, metabolizmamız için gerekli ve vücudumuz tarafından üretilmez. 

B1 Vitamini (Tiamin) Nedir, Ne İşe Yarar? B1 Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır, Nasıl Geçer?

B1 Vitamini (Tiamin) Nedir?

B1 vitamini veya tiamin, metabolizmamız için gerekli olan ve vücudumuz tarafından üretilmeyen, kalorisiz organik bir maddedir. Suda çözünür (suda çözünür) ve bu nedenle idrarda hızla atılır. Bu nedenle, vücudun düzgün çalışması için gerekli miktarı korumak için günlük tüketim gereklidir.

B1 Vitamini pişirmeye karşı çok dayanıklıdır. Vücut için enerji üretiminde (normal bir enerji metabolizmasına katkıda bulunur) ve sinir sisteminin düzgün çalışmasında rol oynar. Yediğimiz gıdalardaki enerjiyi parçalamaya ve serbest bırakmaya yardımcı olmak için diğer B vitaminleriyle birlikte çalışır ve sinirleri ve kas dokusunu sağlıklı tutmaya yardımcı olur. B1 vitamini bir koenzim görevi görür: varlığı, belirli bir kimyasal reaksiyonun bağlı olduğu enzimin normal işleyişi için gereklidir. Fosfata bağlı bir formda aktiftir.

Ayrıca sinir uyarılarının iletilmesine de katılır ve bu nedenle sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Özellikle sinir sistemi için toksik olan pirüvik asidin asetil-Koenzim A'ya parçalanmasına izin verir ve ruh halini ve hafızayı desteklemeye yardımcı olur.

B1 Vitamini Ne İşe Yarar?

Hücrenin enerji ihtiyacının çoğunu sağlayan Krebs döngüsünde yer alır. Rolü, karbonhidrat metabolizmasında (bozunma) ve daha tesadüfen yağ asitlerinde önemlidir. Tiamin trifosfat, B1 vitamini eksikliğinin nörolojik bozukluklarını açıklayan sinir uyarılarının iletilmesinde bir nörotransmiter görevi görür.

B1 vitamini, ince bağırsağın duodenum adı verilen ilk bölümünde emilir. Emilim oranı, alınan miktara bağlı olarak değişkendir: normal dozlar için% 100'dür ve alım arttığında azalır. Tiamin bağırsak astarında fosfata bağlanır ve tüketici organlara taşınmadan önce kanda aktif halde bulunur. Küçük rezervler çoğunlukla kaslıdır. B1 vitamini böbrekler tarafından atılır ve diyette günlük alım gerektirir.

Alkol, sindirim bozuklukları (ishal, kusma) B1 vitamini emilimini azaltır ve bazı maddeler (lahana, çay, kabuklular, bazı çiğ balıklarda bulunan bakteriler, antasitler) buna müdahale eder.

B1 Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

B1 vitamini eksikliği, beriberi'den sorumludur. B1 vitamini, vücudun tüm kaslarının işleyişinde rol oynar ve bu nedenle sindirim sisteminin kaslarını uyararak sindirimi kolaylaştırır. B1 vitamini, karaciğerde TPP veya tiamin pirofosfata dönüştürülür, bu onun aktif şeklidir. Tiamin pirofosfat, metabolizmaların ve belirli enzimlerin düzgün çalışması için gereklidir. Diğer şeylerin yanı sıra şekerlerden enerji üretimine izin verir.

B1 vitamininin ana kaynakları sebzeler, tam tahıllı ürünler, bakliyat ve kuruyemişlerdir. Diğer kaynaklar süt, peynir, bezelye, taze ve kuru meyveler, yumurtadır. B1 vitamini fazlalığı çok nadirdir, bu vitamin suda çözünür ve bu nedenle vücut tarafından çok az depolanır. Öte yandan, açıklar rafine tahıllar ve şekerler bakımından zengin diyetlerden kaynaklanabilir. Sporcuların ve hamile kadınların da daha büyük ihtiyaçları var.

B1 Vitamini Eksikliği Nasıl Geçer?

B1 vitamini yönünden zengin besinler bitki veya hayvan kaynaklı olabilir. Bunlar genellikle kolayca erişilebilen ve gelişmiş ülkelerde yaygın olarak tüketilen yaygın gıdalardır. Günümüzde eczanelerde veya özel mağazalarda birçok tiamin bazlı gıda takviyesi bulunmaktadır.

B1 vitamini eksikliği, iştahsızlık, şiddetli yorgunluk ve kilo kaybına neden olur. Ciddi yetersiz beslenme durumlarında, eksiklik nörolojik ve kardiyak bozukluklara neden olabilir. Bazı yiyecekler ve ilaçlar, B1 vitamininin uygun şekilde asimilasyonunu ve vücuttaki etkisini değiştirebilir. Bazı turplarda ve çiğ balıklarda durum böyledir. Aşırı alkol tüketimi de tiaminin etkisini engeller. Son olarak, gastroözofageal reflü tedavisinde kullanılan bazı ilaçların B1 vitamini metabolizması üzerinde zararlı etkileri vardır.

Tiamin, karaciğerde aktive edilmiş şekli olan tiamin pirofosfatın (TPP) öncüsüdür. TPP ayrıca metabolik düzeyde temel bir koenzimdir. Nitekim Krebs döngüsünde karbonhidratların enerjiye dönüşmesine izin verir. Aynı zamanda sinir ve kas sistemlerinin işleyişiyle de ilgilidir.